schroder_gerhard_192x128.jpgBývalý německý kancléř Gerhard Schröder při své dnešní návštěvě Moskvy odsoudil záměr Washingtonu umístit část amerického protiraketového štítu v České republice a v Polsku. Kritizoval také současnou německou politiku vůči Rusku a hájil prezidenta Vladimira Putina, i když připustil, že v Rusku nadále existují "jisté problémy".

"Systém protiraketové obrany, který by měl být instalován ve východní Evropě, je politicky nebezpečný," podotkl Schröder v ruské metropoli, kam přicestoval u příležitosti ruského vydání svého životopisu publikovaného loni v Německu pod názvem Entscheidungen. Mein Leben in der Politik (Rozhodnutí. Můj život v politice).

Tento štít Moskva "vnímá jako pokus uplatňovat pošetilou politiku obklíčení Ruska", dodal podle agentury ČTK Schröder s tím, že se nyní obává "nebezpečí nových světových závodů ve zbrojení".

Německo by mělo "využít své dobré vztahy (s Washingtonem), aby takový projekt nebyl realizován", řekl dále exkancléř. Svým odmítavým postojem k americkému záměru umístit do ČR radar a do Polska silo s desítkou protiraketových střel se tak postavil po bok ruského vedení, jež tento plán označuje za bezpečnostní hrozbu pro Rusko.

Schröder chválil Putina

Schröder, který byl již za své vlády často kritizován kvůli tomu, že s mlčením sleduje ústup demokracie v Rusku a že má nadstandardní vztahy s ruským prezidentem, dnes chválil, jakou cestu urazila Moskva od nástupu Putina k moci v roce 1999.

Rusko je podle Schrödera v současnosti "důležitým a spolehlivým partnerem v Evropě", i když samozřejmě "nelze tvrdit, že by v Rusku nebyly problémy". "V řadě oblastí je (Moskva) teprve na začátku rozvoje," připustil někdejší šéf německé politiky.

Německo se prý má více otevřít ruskému kapitálu

"Je ale třeba sledovat vývoj Ruska za celých osm let... Po složitém desetiletí je nyní Rusko na cestě stability, což musíme podporovat," domnívá se Schröder. Proto se musíme zříci německého protekcionismu a více se otevřít ruským investorům, dodal bývalý kancléř, jenž by rád viděl "těsnější hospodářské vztahy Západu s Ruskem".