sarkozy-kouchner-192-128.jpgFrancouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner včera řekl, že ohledně Íránu je potřeba se připravovat na nejhorší, tedy na válku. Dodal ale, že to "není věc zítřka" a že nic nenaznačuje, že by bombardování Íránu bylo přede dveřmi. Zároveň se vyslovil pro tvrdší sankce proti Íránu v případě, že se nevzdá svého jaderného programu.

Západ Írán podezřívá, že cílem programu je výroba jaderné zbraně, což nechce dopustit. Írán tvrdí, že mu jde jen o jadernou energii pro mírové účely, jak mu to umožňují mezinárodní smlouvy.

"Je třeba se připravit na nejhorší," řekl Kouchner v televizní debatě. Na přímý dotaz, co to znamená, řekl: "To je válka".

Vojenský zásah proti Íránu kvůli jeho jadernému programu zásadně nevylučují Spojené státy, které mají s Íránem dlouhodobě nevyřízené účty a soupeří s ním o vliv v oblasti. Na úsilí evropských států přimět Írán k ústupkům diplomatickou cestou pohlížejí skepticky, ale neodmítají ho.

Američané volí diplomatickou cestu

Americký ministr obrany Robert Gates dnes řekl v televizi ABC, že americká administrativa v současnosti považuje diplomatickou cestu za nejvhodnější způsob jednání s Íránem.

"Administrativa v daném stádiu soudí, že pokračování snah diplomatickou cestou a ekonomickými prostředky je zdaleka nejvhodnější přístup k íránské hrozbě, íránské výzvě," řekl americký ministr obrany v ABC.

Kouchner poznamenal, že je potřeba "jednat až do konce", ale že íránské vlastnictví jaderných zbraní by znamenalo "opravdové nebezpečí pro celý svět". Pokud jde o případné bombardování Íránu (s cílem zlikvidovat jeho jaderná zařízení), nic podle něho nenaznačuje, že by bylo blízko, ale "je normální, že se dělají plány".

Kouchner také řekl, že francouzská vláda vyzvala francouzské podniky, aby v Íránu neinvestovaly a nereagovaly na tendry vypisované Íránem. Podle jeho slov není Francie v tomto ohledu jediná.