brusel_192_128.jpgV politické krizi, která zasáhla Belgii, se dnes objevil první náznak možnosti řešení. Zprostředkovatel, kterého určil král Albert II., aby se pokusil sblížit stanoviska vůdců frankofonních a vlámských stran, nalezl podle belgického královského paláce dostatečný počet bodů, na nichž se obě strany shodnou, aby bylo možné pokusit se vytvořit novou vládu.

Zprostředkovatelem je vlámský předseda Poslanecké sněmovny Herman Van Rompuy. Jednání mezi frankofonními a vlámskými stranami mohou být obnovena pod vedením politika, který bude pověřen sestavením vládní koalice tvořené oběma stranami a který se podle agentury AFP pravděpodobně stane premiérem.

Královský palác neupřesnil, kdo bude tímto úkolem pověřen. Analytici soudí, že se jím stane vítěz červnových voleb, předák vlámských křesťanských demokratů Yves Leterme, který byl již pověřen sestavením kabinetu, ale po pěti týdnech rezignoval.

V Belgii se začátkem června konaly parlamentní volby, ale vládu se dosud nepodařilo sestavit. Mezi předáky frankofonních a vlámských stran panovaly rozpory zejména v otázkách institucionálních reforem a poskytnutí více pravomocí regionům.

Belgie je federativní stát, který je rozdělen mezi vlámsky hovořící sever, který je bohatší částí země, a frankofonní jih. Mezi nimi leží Brusel, který je dvojjazyčný. Z přibližně 10,5 miliónu Belgičanů žije 5,9 milionu ve vlámsky hovořících oblastech a 3,3 milionu obyvatel ve Valonsku. Asi milion připadá na Brusel. Podle jazyků je rozdělena i politická scéna.