Poslanci Evropského výboru britského parlamentu ve své zprávě uvedli, že připravovaný text smlouvy o Evropské unii je "v zásadě ekvivalentní" Evropské ústavě, kterou v roce 2005 v referendu odmítli občané Nizozemska a Francie.

Britští konzervativci tvrdí, že vláda má nyní morální povinnost vyhlásit o smlouvě referendum, jež bylo dříve slíbeno k Evropské ústavě. "Nová" smlouva je podle nich až z 90 % stejná jako dřívější návrh ústavy. Ministři však oponují, že tyto dva dokumenty jsou "v zásadě odlišné".

Britští vládní představitelé uvádějí, že v připravované smlouvě pro Británii zajistili "výjimky" či "red lines" v oblastech, jako jsou lidská práva, daně a zvýhodnění, zahraniční politika a soudnictví - právě ty podle nich nový dokument výrazně odlišují od původní Evropské ústavy. Britský premiér pohrozil vetováním nové smlouvy, pokud dané výjimky nebudou pro Británii zachovány.

Tajná smlouva

Evropský výbor britského parlamentu ve své zprávě kritizoval mimo jiné fakt, že nová smlouva byla připravována víceméně "tajně" a ve velkém spěchu. Šéfům vlád členských zemí EU byl návrh dokumentu předložen pouhých 48 hodin před společnou červnovou schůzkou. Podstatnou roli v tom údajně sehrála předsednická země, jež podle zprávy výboru některé texty do smlouvy dodala "na poslední chvíli".

Ve zprávě je také uvedeno, že "nově představený úsporný časový harmonogram schvalování smlouvy, s ohledem na termíny zasedání národních parlamentů, nemohl být pro marginalizaci jejich role sestaven lépe." Tvrzení britské vlády, že smlouva nemá stejný charakter jako dříve odmítnutá ústava, je podle zprávy "poněkud zavádějící". Zpráva současně varuje, že britské "red lines" se mohou minout účinkem.

Požadavek, aby se národní parlamenty přizpůsobily "hladkému fungování Unie", může být navíc podle poslanců v rozporu s Listinou práv, jež neumožňuje podřídit britský parlament jakýmikoliv právními závazky vnějším subjektům. "Podle našeho názoru může být snaha o zavedení takové právní povinnosti parlamentu naší země vnímána jako principiální otázka a musí být odmítnuta," dodali poslanci.

Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že "je otázkou, zda nová smlouva nemá efekt v zásadě ekvivalentní ústavní smlouvě. Máme za to, že pro země, jež si nevyžádaly úpravy a výjimky z celé řady ujednání, takový efekt má."

Volání po referendu

Mark Francois, mluvčí sdružení Konzervativní Evropa, k tomu uvedl: "Nyní je nad slunce jasné, že uvedené dva dokumenty jsou v podstatě totožné. Gordon Brown proto má morální povinnost nabídnout lidem referendum, jež jim dříve slíbil." Derek Scott, šéf kampaně za uspořádání britského referenda ke smlouvě o EU, dodal, že "uvedená zpráva vytvořila v argumentaci proti referendu obrovskou trhlinu."

"Pro výbor, v němž mají většinu labourističtí poslanci, muselo být skutečně velmi obtížné přijít s prohlášením, že připravovaná smlouva je v podstatě stejná jako Evropská ústava," uvedl Neil O´Brien, ředitel euroskeptického think-tanku Otevřená Evropa. Bodem obratu podle něj byla pochybnost výboru o vládních prohlášeních, že "škrty" by měly Británii ochránit od nejhorších důsledků ústavy. "Pro Gordona Browna je nyní stále těžší tvrdit, že se jedná o dva zcela odlišné dokumenty."

Britský ministr pro Evropu Jim Murphy přesto uvedl: "Reformní smlouva je významným způsobem odlišná od původního textu ústavy, a to jak záměrem, tak i formou a obsahem."