Česko porušilo právo na vzdělání a zákaz diskriminace 18 romských dětí z Ostravska tím, když byly zařazeny do zvláštních škol. Rozhodl o tom dnes Evropský soud pro lidská práva. Každému z Romů by tak měla ČR podle verdiktu zaplatit náhradu za morální újmu ve výši 4000 eur (asi 108.000 korun), dohromady jim stát má pak ještě zaplatit 10.000 eur (asi 270.000 korun) za soudní výdaje.

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva zvrátil loňské rozhodnutí nižší instance, proti němuž se stěžovatelé odvolali. Dnešní verdikt přijali soudci poměrem hlasů 13:4. Podle rozsudku ČR porušila článek evropské úmluvy o lidských právech o zákazu diskriminace a článek protokolu k úmluvě, který se týká práva na vzdělání.

Podle loňského verdiktu Česko úmluvu neporušilo, protože zvláštní školy nejsou jen pro Romy. Právníci romských školáků, kterým je dnes mezi 16 a 22 lety, podali do Štrasburku stížnost v roce 2000. Původně si stěžovali na porušení více článků úmluvy, soudci přijali k projednání jen zmíněné dva body.

Rodiny stěžovatelů verdikt soudu uvítaly. "Jsme rádi, že to tak dopadlo. Čekáme na rozhodnutí devět let. Vůbec jsme nepočítali s tím, že vyhrajeme," řekla matka jednoho ze stěžovatelů Marcela Miková. Její syn začal chodit do běžné školy, kde zůstal do třetí třídy. Pak žáky převzala nová učitelka. Podle matky poté její syn skončil ve zvláštní škole proto, že byl Rom.

I když se po čase chlapci podařilo vrátit do běžné třídy, ztracenou výuku už prý nedohnal. "Máme čtyři děti. Do syna jsme vkládali velké naděje. Má dobrou hlavu. Mysleli jsme si, že by mohl jít i na střední školu a mít maturitu," dodala Miková. Její syn Julius nastoupil po škole do učení, ze zdravotních důvodů ho ale musel krátce před vyučením opustit.