Americký prezident George Bush pohrozil barmskému režimu novými sankcemi, pokud neumožní nastolení demokracie a nepropustí na svobodu opoziční představitelku Do Aun Schan Su Ťij a další politické vězně.

"Pokud bude režim nadále ignorovat výzvy k nastolení skutečné demokracie a k propuštění Do Aun Schan Su ťij a dalších politických vězňů, jsou Spojené státy připraveny postavit se do čela mezinárodního úsilí o uvalení dalších sankcí vůči tomuto režimu," řekl Bush.

Reagoval tak na zprávu experta OSN Sergia Pinheira, který v polovině listopadu pobýval v Barmě a hodnotil situaci jen několik týdnů poté, co vojenský režim potlačil protestní hnutí vedení budhistickými mnichy proti vládnoucí vojenské juntě. Podle jeho zjištění si potlačení zářijových protestů vyžádalo životy 31 lidí. Zatčeno bylo 4000 osob a 1000 z nich je stále ve věznicích. Barmské úřady dosud přiznávaly pouze deset mrtvých a necelých 3000 zatčených. Z Pinheirovy zprávy vyplývá, že barmské úřady použily nepřiměřenou sílu a porušily základní zásady mezinárodního práva. Zmocněnec také zjistil, že v Barmě je mnoho neoficiálních věznic a že v některých jsou vězni drženi v mimořádně krutých podmínkách.

USA ve snaze formulovat ostřejší prohlášení narazily na opozici Číny

Bush v posledních týdnech dvakrát hrozil sankcemi vůči Barmě, svoje kroky přitvrdily také Evropská unie a Kanada.
Rada bezpečnosti OSN naproti tomu jen vyslovila politování nad represemi v deklaraci, která nemá vynucující charakter. Spojené státy ve snaze formulovat ostřejší prohlášení narazily na opozici Číny, která je hlavním spojencem Barmy. Bush přiznal, že americké akce mají jen omezený dopad, pokud nemají podporu tak významných partnerů Barmy, jako je Čína nebo Indie.

Zpráva Sergia Pinheira ale podle Bushe ukazuje, že svět nemůže zůstat klidný vůči politice barmské vojenské junty. "Vyzývám všechny členy mezinárodního společenství, aby co nejrozhodněji odsoudilo krutosti, které jsou podrobně popsány v Pinheirově zprávě," uvedl Bush.

Junta vládne Barmě od roku 1962 a odmítá předat moc Národní lize pro demokracii, již vede opoziční politička Do Aun Schan Su Ťij a která zvítězila v parlamentních volbách v roce 1990.