Hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carla Del Ponteová dnes vyjádřila značné roztrpčení nad tím, že po osmi letech odchází z funkce, zatímco dva hlavní obvinění jsou stále na svobodě. Naposledy vyzvala mezinárodní společenství, aby nepolevovalo v tlaku na Bělehrad, aby někdejšího vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče a bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, obviněné z genocidy, vydal k potrestání.


"Skutečnost, že Ratko Mladić a Radovan Karadžić jsou stále na svobodě, je skvrnou na naší práci, skvrnou na všech velkých úspěších," řekla Del Ponteová na tiskové konferenci uspořádané v souvislosti s jejím odchodem z funkce koncem měsíce. "Jsem osobně zklamaná... ale není to můj neúspěch, ani neúspěch tribunálu, ani prokurátora... Je to jen otázka času," dodala.

Upozornila, že Mladić, který se podle ní skrývá v Srbsku, nebude nikdy zadržen, pokud Evropská unie podepíše dohodu umožňující Srbsku přiblížit se k členství v unii. "Mám velké obavy, že politické otázky nabývají vrchu nad mezinárodní justicí," řekla v narážce na sílící tendenci kompenzovat Srbsku očekávané vyhlášení nezávislosti jeho kosovské provincie.
Vyjádřila přesvědčení, že její nástupce, Belgičan Serge Brammertz, bude energicky pronásledovat Mladiče, Karadžiče a dva další obviněné Srby, kteří jsou ještě na svobodě.

Haagský tribunál, který odsoudil 53 osob a vede procesy proti dalším 50, má ukončit svoji práci v roce 2010.
"Tribunál by neměl zavírat dveře, dokud všichni zbývající obvinění nebudou předvedeni před spravedlnost," řekla Del Ponteová. Bývalá švýcarská generální prokurátorka, která proslula neúnavným stíháním mafiánů a odhalováním jejich finančních podvodů, řekla, že hodně energie jí dodaly oběti zločinů spáchaných během válek provázejících v 90. letech rozpad bývalé Jugoslávie.

Odpustky jsou prý nesmysl

Del Ponteová kritizovala jako velmi nešetrnou praxi, která umožňuje vystavovat oběti křížovému výslechu, a řekla, že soud by měl dělat více pro ochranu svědků před pachateli hrůzných zločinů. Nelíbí se jí ani zvyk umožnit souzeným dočasné propuštění na svobodu. "Považuji praxi dávat obviněným vánoční dárky ve formě propustky za velmi neobvyklou... Ani já, ani oběti nechápeme, proč se to dělá."

Del Ponteová řekla, že zadržení bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče byl vrchol jejího funkčního období, ale jeho smrt ve vězení v roce 2006 ještě před vynesením verdiktu považuje za svoji největší porážku. Reagovala také na kritiku bývalého prokurátora v procesu se Slobodanem Miloševičem Geoffreye Nice, který tento týden prohlásil, že se Del Ponteová neosvědčila jako právnička, manažerka ani šéfka. Řekla na to, že on sám bojoval s mnoha členy jejího týmu a nemohl spolknout, že by mu šéfovala žena.