gripen_penize_192x128.jpgŠvédská vláda schválila prodej šesti stíhacích letounů Jas-39 Gripen do Thajska. Vláda o tom dnes informovala ve Stockholmu v tiskovém prohlášení s tím, že kromě letounů bude do obchodu zahrnut také radarový systém s názvem Erieye.

"To, že Thajsko při nynější modernizaci svého letectva zvolilo gripeny, je velmi pozitivní," komentoval obchod švédský ministr obrany Sten Tolgfors. Hodnota zakázky odpovídá přibližně 10,5 miliardám Kč a dodávky gripenů mají začít v roce 2011. Thajsko tak bude mít ve své výzbroji stejné letouny, které používá i letectvo české armády.

Kontroverzní momenty

Švédsko-thajský obchod však není bez komplikací a vzbudil rozruch již loni, když thajská vláda oznámila výsledek výběrového řízení na přezbrojení letectva. Důvodem komplikací je vojenský převrat ze září 2006, při němž thajská armáda svrhla vládu a pozastavila činnost ústavních institucí.

Převrat, který se obešel bez násilí, podpořil thajský král Pchúmipchon Adundét, jenž s pučisty spolupracoval na vytvoření nového civilního kabinetu oddaného armádě. Výjimečný stav byl sice později zrušen, ale například americké stíhačky F-16 nesměly být Thajsku prodány proto, že americké zákonodárství neumožňuje dodávky vojenské techniky do států, jejichž vláda se dostala k moci po vojenském převratu.

Předloni svržený premiér Tchaksin Šinavatra zase údajně podporoval ruské stíhačky Su-30. Jejich odmítnutí je však vnímáno jako krok, jímž se chce nynější vedení země od expremiéra a jeho politiky distancovat.

Zprávy o prodeji gripenů do Thajska vyvolaly ve Švédsku pochybnosti především mezi některými nevládními organizacemi. Ty poukazují na to, že Švédsko se na jedné straně staví do pozice morálně uvažující země s restriktivními pravidly prodeje zbraní do zahraničí, ale na druhé straně se ukazuje, že jeho zákony jsou občas liberálnější než legislativa USA.