teror-mugnija192.jpgPři výbuchu bomby přišel v úterý v Damašku o život jeden z nejhledanějších světových teroristů Imád Mugníja. O jeho smrti dnes informoval libanonský šíitský Hizballáh, který kvůli tomu přerušil vysílání své televize a začal vysílat verše koránu. Mugníjovu smrt připsal Izraeli, jehož vláda jakýkoliv podíl na Mugníjově zabití popřela.

V podobném smyslu vystoupil také mluvčí íránského ministerstva zahraničí, který Mugníjovu smrt označil za "akt organizovaného státního terorismu". Úřad izraelského premiéra Ehuda Olmerta jakoukoli účast Izraele na Mugníjově smrti popřel. "Odmítáme veškeré pokusy teroristických kruhů připsat Izraeli účast v tomto incidentu," uvádí se v prohlášení vydaném úřadem předsedy vlády.

Bomba vybuchla v úterý večer a svědci viděli tělo mrtvého muže, odnášené z dějiště útoku. Hizballáh je hlavní silou libanonské opozice, která už několik měsíců bojkotuje práci parlamentu a blokuje tím volbu nového prezidenta. Stojí za ním Sýrie a také šíitský Írán.

Pětačtyřicetiletý Libanonec Mugníja byl bezpečnostním expertem Hizballáhu a USA mu přičítají odpovědnost za pumový útok na budovu amerického velvyslanectví v Bejrútu v dubnu 1983, při němž přišlo o život padesát lidí. "Jeho smrt je velký úspěch svobodného světa v boji proti teroristickým organizacím. Díky této akci víme, že nikdo z teroristů není v bezpečí," řekl stanici BBC izraelský poslanec a bývalý velitel zpravodajské služby Mossad Danny Jatom.

Mnoho výbuchů a únosů

O Mugníjově životě se mnoho neví, posledních sedm let ale figuroval na teroristickém seznamu EU i řady jiných zemí. V osmdesátých letech měl na svědomí řadu únosů občanů západních zemí v Bejrútu, například Terryho Andersona, který byl jako jeden z mála propuštěn v roce 1991.

Zatykač na Mugníju vydala také Argentina za spoluúčast na atentátu z roku 1992. U izraelského velvyslanectví v Buenos Aires při něm zahynulo 29 osob. Podle argentinské zpravodajské služby má Mugníja na kontě také atentát v židovském středisku v Buenos Aires z roku 1994, při němž zahynulo 85 osob.

Mugníjovo spojení s teroristickou sítí Al-Káida je podle některých expertů prokázané. Se členy Al-Káidy se údajně sešel již v roce 1993, pravděpodobně měl podíl i na útocích na americká velvyslanectví v Africe v roce 1998.  Jeho jméno se objevilo i v souvislosti s teroristickými útoky na USA ze září 2001.

"Ve srovnání s Mugníjou je bin Ládin školákem. Mugníja je génius terorismu a člověk, který tyto činy dotáhl k dokonalosti." citoval podle Lidových novin z 8. října 2001 zdroj z izraelské rozvědky respektovaný časopis Jane's Defence.

Podle nepotvrzených zpráv podstoupil Mugníja plastickou operaci, a zmizel tak svým pronásledovatelům.