kosovo-oslavy192.jpgKosovský parlament dnes odpoledne na mimořádném zasedání jednomyslně schválil vyhlášení nezávislosti. Premiér Hashim Thaçi předtím přečetl deklaraci o nezávislosti dosavadní jihosrbské provincie. Deklaraci, podle níž bude Kosovo demokratickým, laickým a multietnickým státem, schválilo všech 109 přítomných poslanců.

Ti rovněž schválili státní symboly nového státu. Kosovská vlajka má na modrém pozadí zlatý obrys Kosova a nad ním šest bílých hvězd. "Tato deklarace odráží vůli lidu," prohlásil Thaçi.

Jen několik minut po schválení nezávislosti vystoupil srbský premiér Vojislav Koštunica, který v televizním projevu označil Kosovo za "falešný stát podporovaný Spojenými státy, které jsou ve jméně svých vlastních vojenských zájmů ochotny porušit mezinárodní právo".

"Dnes se vyznavači silové politiky radují z triumfu díky vzniku nezákonného státu. Srbský lid nikdy nepřestane bojovat za svou svobodu a Kosovo bude Srbskem tak dlouho, dokud budou Srbové existovat. Uděláme vše pro to, abychom dosáhli zrušení této jednostranné a nezákonné deklarace," dodal.

Zatímco v Prištině probíhají už od včerejšího večera oslavy poklidně, několik hodin po schválení deklarace došlo k výbuchu blízko soudní budovy OSN a budoucího sídla mise EU v Mitrovici. Podle agentury AP šlo o několik granátů, exploze si ale nevyžádala žádná zranění. Město platí za baštu srbské komunity v Kosovu a podle analytiků má v bývalé jihosrbské provincii zvláštní význam. Řeka Ibar ho totiž dělí na srbskou a albánskou část.

Agentura Reuters přinesla rovněž zprávu o nepokojích před americkým velvyslanectvím v Bělehradu, kde rozvášněný dav rozbil několik oken.

NATO a EU vyzvaly ke klidu

Thaçi dnes podepsal 192 dopisů adresovaných jednotlivým státům světa se žádostí o uznání nezávislého Kosova. Samostatnost Kosova podporují Spojené státy a většina států Evropské unie, proti se kromě Srbska postavilo Rusko.

Ruská mluvčí při OSN Maria Zakharovová sdělila agentuře Reuters, že Rusko požádalo o svolání mimořádné schůzky Rady bezpečnosti ještě během nedělního večera.

"Rozhodnutí kosovského vedení vytváří riziko vystupňování etnického násilí v provincii a vznik nového konfliktu na Balkáně," uvádí ruské ministerstvo zahraničí.

Naopak Albánie vyhlášení nezávislého Kosova uvítala. Podle jejího premiéra Saliho Berishi je Balkán po odtržení provincie od Srbska svobodnější a stabilnější než dříve. "Dnes se pro Balkán otevřela nová éra, období, kdy se začleníme do euroatlantických struktur a kdy odložíme nepřátelství a otevřeme novou kapitolu spolupráce," řekl Berisha.

České ministerstvo zahraničí chce ohledně uznání nezávislosti Kosova postupovat společně s EU, která schválila vyslání civilní mise do Kosova a v pondělí se bude situací na Balkáně zabývat na zasedání rady pro vnější vztahy v Bruselu. Misi EULEX má tvořit okolo 2000 policistů, soudců a prokurátorů a její první příslušníci by měli do Kosova zamířit za jeden nebo dva týdny.

Celodenní oslavy

Po vyhlášení nezávislosti propukly oslavy v metropoli Prištině i v dalších částech země. Na severu Kosova, kde působí český armádní kontingent, slaví podle jeho mluvčí Andrey Langerové místní obyvatelé odtržení od Srbska již od dopoledních hodin. "Všude lze vidět kosovské a americké vlajky," uvedla.

Během večera se mimo jiné připravuje odhalení obelisku nezávislosti, kosovský filharmonický orchestr zahraje Beethovenovu Ódu na radost. Vše má okolo 23:00 zakončit slavnostní ohňostroj.