kosovo-svet-192-128.jpgPo Francii a Velké Británii se Německo ve středu stalo dalším velkým evropským státem, který uznal nezávislost Kosova. Uznání kosovské republiky schválila spolková vláda a prezident Horst Köhler poslal diplomatickou nótu svému kosovskému protějšku Fatmiru Sejdiuovi. Srbsko stejně jako v předchozích případech na protest odvolalo z Berlína svého velvyslance.

Vedle Německa dnes Kosovo uznalo také Lotyšsko. Připojit se k nim chce i Norsko. Podle jeho ministra zahraničí Jonase Gahra Störeho by mezinárodní společenství mělo na krok Prištiny reagovat "tak jednotně, jak je to jen možné".

Bělehrad ve středu zvýšil tlak na mezinárodní společenství podáním žaloby k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ) v Haagu na všechny země, které samostatnou kosovskou republiku uznají. Televizi RTS to potvrdil ministr obchodu a služeb Predrag Bubalo.

O Kosovu ve středu hovořil v německém parlamentu ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Šéf diplomacie řekl už v pondělí, že Německo Kosovo podpoří a jeho nedělní osamostatnění označil za ukončení dlouhého procesu rozpadu bývalé Jugoslávie. Současný vývoj vidí jako jedinou alternativu vzhledem k tomu, že devítiletá snaha mezinárodního společenství dosáhnout dohody kosovských Albánců a Srbů nevedla k výsledku.

Podobně se již v úterý vyjádřilo Rakousko. "Nezávislost Kosova je realitou a Rakousko tuto realitu uzná," prohlásil kancléř Alfred Gusenbauer. Ve středu rakouská vláda schválí usnesení, kterým se vysloví pro uznání samostatnosti srbské provincie.

Rozpory v Evropě i ve světě

Evropská sedmadvacítka se nedokáže shodnout, zda uznat v neděli vyhlášenou nezávislost Kosova. Některé země by rády na mapě Evropy přivítaly nový stát, jiné se ale této myšlence urputně brání. Ministři zahraničních věcí Evropské unie se v pondělí shodli na společném prohlášení, uznání nezávislosti ale zůstává na jednotlivých členských státech.

Podobně rozpolcený je i svět. Odtržení provincie od Srbska má své zastánce i odpůrce a na obou stranách barikády stojí silní světoví hráči.

Podívejte se na podrobné rozložení sil ZDE

Německo rozšířilo tábor zemí, které Kosovo uznaly v minulých dvou dnech. Kosovský prezident Fatmir Sejdiu v úterý přijal pověřovací listiny diplomatů Británie, USA, Francie a Turecka. Srbsko již z těchto zemí odvolalo své diplomaty a stejné opatření nyní uplatní i proti Berlínu.

Poměr států, které se chystají uznat nebo už uznaly nezávislost srbské provincie, zatím pro Kosovo vyznívá příznivě. Šestadvacet zemí je pro samostatné Kosovo, devatenáct proti.

Napětí v zemi i sousedním Srbsku nicméně trvá. Na územích obývaných Srby pokračují masové protesty proti odtržení Kosova. V úterý rozzuřený dav poničil a zapálil kontrolní stanoviště OSN na hranici mezi Srbskem a Kosovem. Kontrolu nad dvěma hraničními přechody převzaly jednotky KFOR a tyto přechody budou uzavřené ještě nejméně do dnešního večera.

Na čtvrtek srbská vláda svolala masovou demonstraci do Bělehradu. Na akci budou svážet účastníky protestu z celého Srbska zdarma, čeká se účast desítek tisíc lidí.

Už během nadcházejících dní by v Kosovu měla začít působit civilní mise EULEX, kterou tvoří asi dvě tisícovky soudců, policistů a prokurátorů. EU tak svými lidmi nahradí dosavadní správu OSN, která na Kosovo dohlíží už od roku 1999.


Kdo už samostatné Kosovo oficiálně uznal?
Albánie, Afghánistán, Austrálie, Francie, Lotyšsko, Německo, Spojené státy americké, Turecko, Velká Británie

Kdo vyjádřil úmysl  Kosovo uznat?
Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Japonsko, Litva, Lucembursko, Malta, Norsko, Polsko, Rakousko, Slovinsko, Švédsko

Kdo odmítá nezávislost uznat, nebo k ní vyjádřil výhrady?
Ázerbájdžán, Bělorusko, Černá Hora, Čína, Gruzie, Indonésie, Jihoafrická republika, Kazachstán, Kypr, Moldavsko, Nový Zéland, Rumunsko, Rusko, Řecko, Slovensko, Srbsko, Srí Lanka, Španělsko, Vietnam

Česká republika - nezávislost Kosova hodlá ČR podle ministerstva zahraničí uznat, pokud se pro ni vysloví většina evropských zemí; rozhodne se také podle chování kosovské vlády; česká opozice v čele s ČSSD je proti uznání Kosova

 

Odpůrci samostatného Kosova hovoří o nebezpečném precedensu, který by mohl být příkladem pro separatistická hnutí v dalších zemích. Třebaže se Evropská unie snaží co nejvíce zdůrazňovat, že Kosovo je případem "sui generis", tedy specifickou výjimkou, skutečnost zatím podle agentury APA nedává zapravdu.

Podívejte se na přehled menšin a dosud neuznaných celků, které existují s různou mírou autonomie na území jiných států a příklad Kosova vnímají jako inspirující - ZDE

ABCHÁZIE A JIŽNÍ OSETIE
Autonomní gruzínské republiky jednostranně vyhlásily nezávislost na Gruzii začátkem devadesátých let, ale jejich samostatnost zatím ostatní státy neuznávají. Abchazský prezident Sergej Bagapš v pondělí ohlásil, že se Abcházie nyní obrátí s žádostí o uznání na OSN, Rusko a Společenství nezávislých států (SNS). Podle jihoosetského prezidenta Eduarda Kokojeva mají obě republiky pro své uznání lepší politický a právní základ než Kosovo.

NÁHORNÍ KARABACH
Ázerbájdžánská enkláva s převahou arménského obyvatelstva, kde nyní žije asi 140 000 lidí, vyhlásila v roce 1988 nezávislost, zatím je ale stále mezinárodně uznávanou součástí Ázerbájdžánu. Ministr zahraničí separatistického Národního Karabachu Georgi Petrosjan řekl už v neděli, že případ Kosova by mohl k mezinárodnímu uznání pomoci i v jeho regionu. Pokud mezinárodní společenství neuzná Náhorní Karabach, uplatní podle tamních politiků "dvojí metr".

BASKICKO
Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) vede ozbrojený boj za vytvoření nezávislého státu Basků už více než půlstoletí. Baskicko by podle jejích představ měly tvořit čtyři provincie na severu Španělska a tři francouzské provincie. Osamostatnění Kosova je podle baskické vlády "učebnicovým příkladem pro řešení národnostních konfliktů".

PODNĚSTŘÍ
Moldavská separatistická Podněsterská republika, kterou obývají převážně Rusové a Ukrajinci, požádala vzhledem k osamostatnění Kosova o uznání v úterý. Podle tamního ministerstva zahraničí kosovský příklad znamená "nový způsob řešení konfliktů po celém světě" a rychlé mezinárodní uznání Podněstří pomůže konsolidaci regionu.

OSTATNÍ
Povzbuzení kosovským příkladem ale vidí také další menšiny a separatistická hnutí: v Korsice, Čečensku, Kypru, Rumunsku a další.