Kolumbijský prezident Álvaro Uribe se na summitu v dominikánské metropoli omluvil svému ekvádorskému protějšku Rafaelu Correovi za narušení ekvádorské suverenity kolumbijskými vojáky. Přislíbil také, že se podobné incidenty už nebudou opakovat. Correa a venezuelský prezident Hugo Chávez se na druhé straně zavázali bojovat proti kolumbijským rebelům na vlastním území.

Po uzavření dohody začaly všechny tři země normalizovat vzájemné vztahy. Chávez uvedl, že stáhne z kolumbijských hranic 9000 vojáků, které tam ve středu nechal rozmístit. Zároveň prohlásil, že znovu otevře hranice, aby se vzájemný obchod obou zemí "mohl harmonicky rozvíjet". Ještě ve středu přitom říkal, že od sousední země "nechce ani zrnko rýže".

Chávez také prohlásil, že páteční summit může být odrazovým můstkem ke sjednocení jihoamerického kontinentu.

Vzájemná obviňování

Uribe v rámci snižování napětí řekl, že jeho vláda ustoupí od avizované žaloby na Cháveze u Mezinárodního trestního tribunálu. Bogotá chtěla Cháveze žalovat za údajnou podporu FARC, kterým prý venezuelský prezident poskytl 300 milionů dolarů (4,9 miliardy korun). USA i Evropská unie přitom ultralevicovou gerilu FARC uvádějí na svých seznamech teroristických organizací.

Uzavření sporu, které mohli v přímém přenosu sledovat televizní diváci v celé Latinské Americe, bylo překvapivým vyvrcholením summitu. Páteční jednání provázely ostré střety mezi Correou a Uribem a kolumbijský prezident svého partnera obvinil, že jeho kampaň před prezidentskými volbami financovaly právě FARC.

Diplomatickou roztržku, během níž přerušily Ekvádor a Venezuela diplomatické vztahy s Kolumbií, vyvolal kolumbijský útok na základnu FARC z 1. března. Kolumbijci pronikli asi dva kilometry hluboko na ekvádorské území, zničili tábor rebelů a zabili jednoho z jejich vůdců, Raúla Reyese. Ekvádor operaci označil za porušení své státní suverenity.