tibet-mapa-192.jpg

Název: Tibetská autonomní oblast

Státní zřízení: autonomní oblast Čínské  lidové republiky (od r. 1965)

Správní středisko: Lhasa

Rozloha: 1,22 mil. km2 (v historických hranicích 2,5 mil. km2)

Počet obyvatel: 2,6 milionu (92,5% Tibeťanů, zbytek Číňané)

Úřední jazyky: čínština, tibetština

Hlavní náboženství: buddhismus 

Tibet prožívá nejsilnější protičínské protesty za posledních dvacet let. Stovky demonstrantů v místním správním středisku Lhase v pátek zapálily obchody a policejní automobily na protest proti čínské nadvládě v provincii.

Řada buddhistických mnichů rovněž zahájila hladovku v reakci na obsazení svých klášterů bezpečnostními složkami. Světové agentury hlásí nejméně dva mrtvé, další dva mniši se podle agentury AP pokusili o demonstrativní sebevraždu a jejich zdravotní stav je vážný.

"Všude vládne chaos. Lidé mají v rukou hole a kameny a zapalují policejní i vojenská auta," citovala agentura DPA svědkyni nepokojů, podle níž se museli policisté před postupujícími davy Tibeťanů stáhnout.

Podle agentury Reuters se městem pohybuje 300 až 400 demonstrantů, kteří podpálili několik obchodů v centru Lhasy, zpravodaj americké televize CNN odhaduje jejich počet dokonce na tisíc lidí.

"Někteří protestující jsou rozzuření, jiní vyděšení. Bezpečnostní složky prohledávají domy a hledají skrývající se mnichy," řekl jeden z obyvatel města. Na největším náměstí Lhasy podle něj také stojí několik čínských tanků, ozbrojenci uzavřeli většinu ulic rušného městského centra, kde vypuklo několik požárů.

"Nebudou jíst ani spát"

K nepokojům došlo poté, co čínské bezpečnostní složky potlačily týden trvající nenásilné protesty. Vlna demonstrací začala v pondělí, kdy si Tibeťané připomínali 49. výročí neúspěšného protičínského povstání, po němž duchovní vůdce dalajlama musel odejít do exilu.

Čtěte více: Tibeťané jdou proti Číně. Pěšky - ZDE

Čtěte více: Protestní pochod Tibeťanů bude i přes zákaz pokračovat - ZDE

Několik tisícovek čínských policistů v uplynulých dnech vytlačilo protestující mnichy z ulic. Police zatkla desítky demonstrantů a obklíčila tři největší buddhistické kláštery, které následně uzavřela. Podle rozhlasové stanice Radio Free Asia (RFA) mniši zahájili protestní hladovku a požadují, aby policie opustila pozemky klášterů a propustila zadržované.

"Tvrdí, že nebudou jíst ani spát, dokud se jim nepodaří dosáhnout splnění svých požadavků," uvádí RFA.

Nesouhlas se zadržením demonstrantů vyjádřila i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). "Nenásilné demonstrace jsou chráněné mezinárodním i národním právem a měly by být povolovány, nikoli násilně rozháněny," uvedla mluvčí HRW Sophie Richardsonová.

Čína z organizace nepokojů v minulých dnech opakovaně obviňovala dalajlamovy příznivce. K pátečním událostem se čínské úřady zatím nevyjádřily.

Čínská armáda obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny.

Přečtěte si více k tématu: Tibet dobývají miliony čínských turistů - ZDE

Další informace: Čína zesílila náboženský útlak Tibetu, tvrdí Tibet Watch - ZDE