Podle tibetské exilové vlády si nepokoje vyžádaly osmdesát lidských životů, oficiální čínské zprávy mluví o deseti obětech. Situaci v metropoli zatím hlídají policisté, situace ve Lhase je údajně pod kontrolou.

Nové nepokoje však dnes propukly ve středočínské provincii S'-Čchuan, která sousedí s Tibetem, kde se shromáždilo asi dvě stě Tibeťanů, kteří podpálili jedno hasičské a dvě policejní auta. Demonstranti se rovněž pokusili zaútočit na vládní a policejní budovy a házeli kameny proti zasahujícím policistům. Ti tři protestující zastřelili.

Mluvčí tibetské exilové vlády v indické Dharamsále v neděli na tiskové konferenci oznámil, že páteční nepokoje si vyžádaly přinejmenším osmdesát obětí. Dalších sedmdesát dva lidí bylo zraněno. "Tyto zprávy přicházejí od příbuzných obětí, od našich lidí v Tibetu a od spolupracovníků našeho ministerstva bezpečnosti. Všechny byly několikrát potvrzeny," řekl mluvčí s tím, že většina mrtvých jsou Tibeťané.

tibet-nepokoje192.jpgOficiální čínské zprávy uvádějí, že páteční násilnosti připravily o život 10 "nevinných lidí". Podle agentury Nová Čína bylo vážně zraněno 12 policistů. Údaje o obětech jsou však obtížně ověřitelné, protože Peking uvalil na události informační embargo.

Násilí v Tibetu olympijské hry neohrozí

Z krvavých střetnutí obviňují Číňané především dalajlamu a vyhlásili proti němu tzv. lidovou válku. Dalajlama obvinění odmtítl, i přes tvrdý zákrok proti tibetským demonstrantů stále podporuje Čínu v organizaci olympijských her. Krveprolití by podle něj také nemělo narušit cestu olympijského ohně přes tibetské území. - více čtěte ZDE

S dalajlamovým postojem souhlasí i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, který rázně odsoudil možný bojkot čínské olympiády. "Bojkot nic nevyřeší. Navíc by potrestal jen sportovce, kteří za nic nemůžou," řekl Rogge.

Olympijský výbor také v sobotu vydal oficiální prohlášení, v kterém napsal, že "stejně jako celý svět věří v brzké a mírumilovné vyřešení situace mezi Čínou a Tibetem".

Přijdou další násilnosti, obává se dalajlama

Na tiskové konferenci ve svém exilovém sídle v indické Dharamsále dalajlama vyzval mezinárovní organizace, aby prošetřily okolnosti pátečních násilností. Čína se podle něj dopouští na Tibeťanech kulturní genocidy. "Některá respektovaná mezinárodní organizace by měla zjistit, jaká je situace v Tibetu. Úmyslně nebo neúmyslně, se zde odehrává určitý druh kulturní genocidy," řekl dalajlama.

Tibetský duchovní vůdce se též nechal slyšet, že nepokoje, které zasáhly tento týden Tibet, rozhodně nejsou poslední. Řekl, že Čína řeší spory s Tibeťany pouze jednorázově,a proto je další násilí v blízké budoucnosti nevyhnutelné.

Pouliční střety krizizoval i druhý nejvyšší představitel tibetského buddhismu pančenlama. Nelíbí se mu, že se protestující nechali zatáhnout do násilných útoků a jejich chování se neslučovalo s buddhismem. Z násilností však narozdíl od Číny neobvinil dalajlamu.

"Protestující nepoškodili jen zájem národa a našich lidí, ale porušili i hlavní zásady buddhismu, ostře odsuzuji zločiny spáchané malou skupinkou lidí, která útočila na životy a majetek druhých," prohlásil čínskými úřady zvolený pančenlama, kterého však jako svého duchovního vůdce většina Tibeťanů neuznává.