madarsko-demonstrace192.jpgNapětí, které v Budapešti celou sobotu doutnalo pod povrchem, nakonec přece jen vybuchlo. Ultraradikálové vyprovokovali v ulicích násilnosti. Naštěstí však ne tak rozsáhlé jako loni na jaře nebo předloni na podzim.

Nabízí se jasný závěr: Maďaři už nedokážou oslavovat žádný národní či státní svátek v poklidu.

Před 160 lety zažila Budapešť protifeudální a protihabsburskou revoluci. A tuto slavnou, byť tragickou událost svých dějin, si připomínají Maďaři dodnes. Především však výročí posloužilo jako záminka pro brojení proti vládě socialistického premiéra Ference Gyurcsánye.

Pískáním a skandováním hesel typu "Gyurcsány, jdi do p...!" může narušit ceremoniál před Parlamentem pouhých 300 lidí. Není žádnou výjimkou, že přes centrum města pochoduje 1500 radikálů v čele s jednotkou tzv. Maďarské gardy a vykřikuje výzvy k odchodu celé vlády - nejlépe do Tel Avivu.

Čtěte více: Maďarsko má novou aféru, soud s gardou - ZDE

Bohatost maďarštiny

Policii v maďarské metropoli, která doprovází ultrapravicové radikály, už nepřekvapí ani volání: "Do zbraně!" K zásahu nemohou policisty vyprovokovat už ani požadavky na revizi hranic a návrat "odtržených území". Vzápětí zaznívá na shromáždění krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko dosti groteskní návrh - vyhlášení maďarského jazyka za součást světového kulturního dědictví.

Bohatost maďarského jazyka následně demonstrují i dva hlavní rivalové na politické scéně. Předseda opoziční strany Fidesz Viktor Orbán barvitě posílá vládu do "dobrodružných krajů". Zároveň chválí národ za to, že podle něj v referendu 9. března projevil jednotu. Toto odmítnutí je podle Orbána dokonce "ústavním rozsudkem lidu", což je ve světě násilných řešení zcela nevídané, a Maďaři by si to tudíž měli nechat patentovat.

Premiér Gyurcsány pro změnu přiznal, že zanedbal "partnerství s národem", a dodal, že by vláda neměla "diktovat takové tempo, jaké není národ schopen udržovat".

Maďaři si mohou vybrat, zda je to v Gyurcsányově provedení sebekritika, nebo zopakování tvrzení, že "tento národ si nás nezaslouží".

Bojiště na velkém bulváru

Verbální ekvilibristikou začíná i večerní mítink ultraradikálních skupin z Maďarské sebeobrany. "Vláda je buzerantská duhová garda, skutečným pánem je Maďarská garda."

Podobné výzvy se ale po dvou hodinách několika desítkám maskovaných mladíků omrzí a vyrazí proti policejním kordonům. Úlohu slov přebírají zápalné láhve, kameny, košťata. Jejich zuřivost nezchladí ani rozbití výlohy jednoho amerického fastfoodu, zapálení několika aut, povalení semaforů a dopravních ukazatelů. Dokonce ani zbití tří novinářů.

Policie hraje s radikály hru na kočku a myš - nahání výtržníky po ulicích a nasazuje proti nim slzný plyn. Velký bulvár se opět proměnil v bojiště. Policejní přesila přece jen vítězí a "revolucionáře" rozežene. To už je ale téměř půlnoc a den "oslav" končí.