Případný vstup Chorvatska do Evropské unie se vzdaluje. Předsednická země EU Slovinsko totiž podle diplomatických zdrojů blokuje veškerá vyjednávání s chorvatskou vládou a nezdá se, že by se v dohledné době mohla situaci změnit, přestože se jí budou v pondělí zabývat ministři zahraničí unie.

Vše odstartoval hraniční spor, kdy Chorvaté, kteří by chtěli do unie kolem roku 2010, začátkem roku vyhlásili takzvanou ekologickou rybolovnou zónu, která Slovince v podstatě odřízla od přístupu k volnému moři.
Slovinci nyní celý spor přenesli na půdu Evropské unie, což je podle diplomatů velmi neobvyklé, především v případě předsednické země. Nedá se ovšem čekat, že Chorvatsko zónu hned tak zruší.

Záhřeb zcela otevřeně usiluje o mezinárodní arbitráž, která by měla spor "rozseknout". Slovinci jsou ovšem proti. Podle diplomatů je zatím pouze jeden důvod. A to ten, že arbitráž by s velkou pravděpodobností prohráli, protože Chorvaté podle mezinárodního práva údajně nárok na vyhlášení ekologické rybolovné zóny mají.

Hraniční spory mezi oběma zeměmi nejsou vůbec nic neobvyklého. V minulosti jich byla celá řada a každý z nich v Chorvatsku i Slovinsku vyvolává velké vášně. Loni v září tak například chorvatští policisté v blízkosti hraniční řeky Mura zatkli skupinu slovinských novinářů, kteří se podle nich pohybovali na chorvatském území protiprávně. Poté je deportovali zpět do Slovinska. Lublaň naopak tvrdila, že šlo o její území.