riceova_192x128.jpgPříští týden vystoupí v Severní Koreji Newyorská filharmonie s Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka. Americká ministryně Condolezza Riceová, která ve stejné době kvůli severokorejskému jadernému programu plánuje cestu do Jižní Koreje, Číny a Japonska, však do vystoupení velké naděje nevkládá. Podle ní to Pchjongjang od programu neodradí. Riceová se do KLDR ani nechystá.

"Nemyslím si, že bychom se měli nechat unést tím, co dokáže udělat poslech Dvořákovy symfonie v Severní Koreji. Severní Korea je stále jen Severní Korea," řekla v rozhovoru s novináři Riceová, která tím zchladila očekávání, že vystoupení newyorské filharmonie by mohlo pomoci zmírnit napjatou atmosféru ve vztazích mezi oběma zeměmi.

Filharmonie stráví příští týden dva dny v komunistické zemi a bude koncertovat i před jejími nejvyššími představiteli. Kromě Dvořákovy symfonie budou filharmonici hrát i další skladby inspirované Amerikou - hymnu a Američana v Paříži George Gershwina. Členové orchestru povedou i hudební kursy se severokorejskými hudebníky.

Cestu filharmoniků do KLDR schválilo loni americké ministerstvo zahraničí, protože se USA a KLDR v rámci rozhovorů o jaderném programu dohodly na rozvíjení bilaterálních vztahů. Někteří kritici v tom ale vidí ospravedlňování režimu, který mučí občany a vystavuje je hladovění. Jednání o severokorejském jaderném programu nyní stagnují kvůli sporům, zda Severní Korea úplně přiznala svůj jaderný program podle dohody dosažené na šestistranných jednáních s USA, Čínou, Ruskem, Japonskem a Jižní Koreou.

Riceová zdůraznila, že Pchjongjang musí uspokojivě odpovědět na americké otázky týkající se údajného tajného obohacování uranu a předložit úplný seznam svých jaderných aktivit. "Severní Korea si je vědoma toho, co je třeba udělat. Nevidím žádný smysl v setkání se severokorejskými představiteli," řekla Riceová a dodala, že taková schůzka není v současné době nijak užitečná ani oprávněná.

Dohoda vyzývá Severní Koreu, aby odstavila svůj hlavní reaktor a další zařízení a poskytla veškeré informace o svém jaderném programu výměnou za energii a další ústupky. Washington odmítá klíčový požadavek Pchjongjangu, kterým je vyškrtnutí Severní Koreje ze seznamu zemí podporujících terorismus, dokud tato země nepředloží úplný seznam svých jaderných zařízení. Pchjongjang tvrdí, že už tyto informace Spojeným státům loni v listopadu poskytl.