dalajlama-tutu192.jpgVýměna názorů mezi čínskou vládou a tibetským duchovním vůdcem dalajlamou v úterý vstoupila do nové fáze. Dalajlama prohlásil, že v případě dalšího vyostření nepokojů v Tibetu odstoupí ze své funkce. Reagoval tak nepřímo na obvinění čínské vlády, která ho opakovaně označila za iniciátora pátečních nepokojů v tibetské metropoli Lhase.

"Pokud se situace vymkne kontrole, mou jedinou volbou je odstoupit," citovala dalajlamu agentura AP s tím že osamostatnění Tibetu není na pořadu dne.

Jeden z dalajlamových poradců později upřesnil, co duchovní vůdce chtěl svou hrozbou vyjádřit.

"Pokud si Tibeťané zvolí cestu násilí, bude nucen rezignovat, protože je zcela oddán nenásilí. Bude muset odstoupit jako politický předák i jako hlava státu, nikoli ovšem jako nejvyšší duchovní představitel. Tím zůstane navždy," řekl agentuře AP Tändzin Takhla.

Čínský premiér Wen Ťia-pao v úterý na závěr výročního zasedání čínského parlamentu zopakoval stanovisko své vlády, že za nepokoji stojí dalajlama a jeho stoupenci, a obhajoval postup Pekingu.

O pondělní půlnoci vypršela lhůta, kterou čínské orgány daly demonstrantům na to, aby se přihlásili úřadům. V takovém případě mělo být s narušiteli pořádku "zacházeno shovívavě", s ostatními však "přísně podle zákona". Zatím čínské orgány neoznámily, kolik a zda vůbec někdo se v souladu s výzvou vydal čínské policii.

"Dalajlamova klika lže"

tibet-mapa-192.jpg

Název: Tibetská autonomní oblast

Státní zřízení: autonomní oblast Čínské lidové republiky (od r. 1965)

Správní středisko: Lhasa

Rozloha: 1,22 mil. km2 (v historických hranicích 2,5 mil. km2)

Počet obyvatel: 2,6 milionu (92,5% Tibeťanů, zbytek Číňané)

Úřední jazyky: čínština, tibetština

Hlavní náboženství: buddhismus

Čínský premiér v úterý znovu označil páteční zásah proti demonstrantům ve Lhase za umírněný. Podle čínských úřadů při něm přišlo o život 13 osob, tibetský exil uvádí nejméně 80 mrtvých.

"Existuje dostatek faktů a mnoho důkazů potvrzujících, že tento incident byl organizován, předjednán, řízen a iniciován dalajlamovou klikou," prohlásil Wen podle agentury Reuters na tiskové konferenci.

"To jen dále dokazuje, že neustálá tvrzení dalajlámy, že usiluje o mírový dialog a nikoli o nezávislost, jsou lži," dodal.

Údajné iniciátory nepokojů v Tibetu premiér dále obvinil ze snahy podkopat čínské hostitelství letních olympijských her a zdůraznil, že by hry neměly být politizovány.

Tibetská exilová vláda mezitím informovala, že při nepokojích z minulého týdne zahynulo celkem 99 lidí. "Je to spolehlivé číslo, křížově jsme prověřovali různé údaje," prohlásil mluvčí exilové vlády. Ta navíc hovoří o pokračujících protestech mnichů z tibetských klášterů.

Průběh tibetské krize

10.3. Tibeťané si připomněli 49. výročí neúspěšného protičínského povstání, po němž musel duchovní vůdce dalajlama odejít do exilu. Více čtěte ZDE.

11.3. Skupina asi 100 Tibeťanů oznámila, že bude pokračovat v šestiměsíčním protestním pochodu z Indie do své vlasti, přestože ho indická policie v pondělí zakázala. Více čtěte ZDE.

14.3. Tibet prožívá nejsilnější protičínské protesty za posledních dvacet let. Stovky demonstrantů v místním správním středisku Lhase v pátek zapálily obchody a policejní automobily na protest proti čínské nadvládě v provincii. K nepokojům došlo v pátek poté, co čínské bezpečnostní složky zasáhly proti nenásilným demonstracím a vytlačily protestující mnichy z ulic. Po prvních násilnostech policie podle čínských bloggerů a amerických organizací na ochranu lidských práv obklíčila tři největší buddhistické kláštery, které následně uzavřela. Podle stanice CNN v pátek hořela třetina Lhasy, došlo k výpadkům energie i telekomunikační sítě. Údaje o počtech obětí se různí, postupně se ustalují na asi třech desítkách mrtvých. Více čtěte ZDE.

15.3. Chaos a nedostatek informací trvají i den poté, co v tibetské Lhase vypukly nepokoje. Peking dává demonstrantům ultimátum, aby se vzdali do pondělní půlnoci. Podle světových tiskových agentur vládl v sobotu v oblasti klid, v ulicích byly rozmístěny policejní jednotky a podle různých zdrojů rovněž tanky. "Situace byla lepší než v pátek, ale ozbrojené složky i nadále pokračují v likvidaci ohnisek demonstrací," uvedl. Více čtěte ZDE.

16.3. Podle tibetské exilové vlády si nepokoje vyžádaly osmdesát lidských životů, oficiální čínské zprávy mluví o deseti obětech. Nové nepokoje propukly ve středočínské provincii S'-Čchuan, která sousedí s Tibetem. Shromáždilo se tam asi dvě stě Tibeťanů, kteří podpálili jedno hasičské a dvě policejní auta. Demonstranti se rovněž pokusili zaútočit na vládní a policejní budovy a házeli kameny proti zasahujícím policistům. Tři protestující byli zastřeleni.  Více čtěte ZDE.

17.3. Peking znovu popírá, že by střílel do demonstrantů a obviňuje dalajlamu z naplánování nepokojů. Do Lhasy se mezitím údajně vrací klid. Podle stanice BBC ale jsou v ulicích i nadále početné čínské jednotky a obchody zůstaly zavřeny. Tibetská vláda mezitím podle agentury Nová Čína vyzvala zahraniční turisty, aby Tibet v nejbližších dnech opustili. Více čtěte ZDE.

"Vyšetřete nepokoje" 

dalajlama-192-250.jpgTändzin Gjamccho je již 14. dalajlámou, prohlášen jím byl v roce 1935 ve svých čtyřech letech. V roce 1959 odešel do indického exilu. V minulosti žádal obnovení nezávislosti své země, kterou Čína v padesátých letech obsadila.

V posledních letech ale své požadavky zmírnil a vyzývá Peking k poskytnutí autonomie Tibeťanům. Obvinění z podněcování současných nepokojů v Tibetu již dříve odmítl.

"Čína chce příčiny nepokojů vyšetřit. Ať začne, mohou prohledat veškeré naše kanceláře, změřit mi puls, vyšetřit mou moč, všechno," uzavřel dalajlama úterní tiskovou konferenci.

Čtěte více: Hledejte mě už před smrtí - ZDE

Přečtěte si rozhovor HN s dalajlamou z roku 2006 - ZDE

Čtěte více: Tibet dobývají miliony čínských turistů - ZDE

Třebaže Tibeťané tradičně chovají k dalajlamovi velkou úctu, v posledních dnech se k jeho postupu objevily i kritické hlasy. Vůdci nynějších tibetských protestů se v pondělínechali slyšet, že smířlivým přístupem dalajlamy vůči Číně jsou zklamaní. Jeho postoj prý většina Tibeťanů nesdílí.

"Střední cestou se vydáváme již dvacet let, ale k ničemu to nebylo," říká v indické Dharamsále, centru indické exilové vlády, Tsewang Rigzin, předseda Tibetského mládežnického kongresu.

Jednota i pochyby

V Dharamsále se již několik nocí za sebou shromaždují při svíčkách na ulicích a v klášterech stovky buddhistů. Většina zdejších protestujících si ale nepřeje jen autonomní Tibet, na rozdíl od jejich duchovního vůdce chtějí nezávislost.

"Čína je silná, protože my jsme na kolenou," píše se na velkém plakátu v hlavním chrámu v Dharamsále. Nad otázkou, proč to tak je, se Tibeťané neshodují.

"Dalajlama nedosáhl ničeho," stěžují si někteří z nich.

Zejména mladí, kteří se v exilu už narodili, Tibet znají jen z obrázků a spíše než buddhistický klášterní život je láká internet a cestování.

"Jeho Svátost je mnich, propaguje trpělivost. Jenže my už nemůžeme věci nechávat takhle," říká Nwawang, třiatřicetiletý Tibeťan, který žije v Indii přes deset let. "Musíme jednat a teď je právě ta chvíle, kdy se na Čínu dívá celý svět," řekl časopisu Time.

S dalajlamovým tvrzením, že Čína si olympiádu zaslouží, důrazně nesouhlasí. Radikální tibetská mládež chce na protest organizovat ve stejné době vlastní, "tibetské hry".

Každá kritika na adresu dalajlamy je ale podávána opatrně. Od stejného člověka pak běžně následují i slova obdivu pro dvaasedmdesátiletého buddhistického vůdce, nositele Nobelovy ceny.

"Jeho Svátost je stále naším vůdcem, zůstává zdrojem naší inspirace," říká s výrazem velké pokory B. Tseringová.

Na otázku, jak jí pomáhá dalajlama v její práci, ale odpovídá vyhýbavě. Vůdce je prý nyní napůl v důchodu a je na každém Tibeťanovi, jak svůj boj definuje.

"Je to jako u rodičů a dětí. Milujete svou rodinu, ale možná jsou mezi vámi rozpory, rozdíly názorů, cest," říká Lhadon Tethong, ředitel Studentů za svobodný Tibet.

I dalajlama přiznává, že většina Tibeťanů s jeho cestou nesouhlasí. Až doposud mlčeli, nebo tvrdili, že rozdíly v postojích nejsou na závadu. To se nyní mění. Exilová vláda dalajlamy v pondělí prohlásila, že podobné rozdíly jsou kontraproduktivní. Tibetská kampaň by podle ní měla být vedena centrálně. A teď začne přesvědčovat jednotlivé skupiny, aby se s ní daly dohromady.

Komentáře HN

Miroslav Mareš - Jak se na tibetské povstání mohou dívat Češi

Petr Kamberský - Tibet, vláda, slovo

Tomáš Němeček - Co, když ne bojkot?