Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve středečním rozhovoru s britskou stanicí BBC nevyloučil částečný bojkot letních olympijských her v Pekingu kvůli postupu Číny vůči Tibeťanům. Na přímý dotaz ohledně bojkotu odpověděl, že "všechny možnosti jsou otevřené, čínští lídři musí zaujmout zodpovědné stanovisko".

Francie podle Sarkozyho vždy vystupovala proti plnému bojkotu, což ale neznamená, že by nemohla bojkotovat aspoň zahajovací ceremoniál her. "Chci, aby začal dialog a moje odpověď bude záviset na čínské reakci," dodal.

Sarkozyho vyjádření přichází krátce poté, co francouzská státní televize pohrozila možností bojkotování olympijských přenosů, pokud Čína bude cenzurovat protesty během her. 

Průběh tibetské krize

První skandál kolem OH: zapalování ohně přerušil protest

Tibetská krize ničí olympijskou image Číny

Ministr Liška chce bojkotovat olympiádu v Číně

"Nevyplněný šek"

Další západní státníci zatím zůstávají zdrženliví, otevřený bojkot zatím nepodporuje americký prezident George Bush ani britský premiér Gordon Brown. "Naše pozice zůstává nezměněna. Věříme, že účelem olympijských her je přivádět k sobě sportovce celého světa a ukazovat jejich nadání," řekla ve středu mluvčí Bílého domu Dana Perino.

Souběžně s požadavkem dialogu čínských úřadů s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou ovšem stále více zemí diskutuje, zda nemá bojkot olympijských her minimálně setrvat mezi zvažovanými možnostmi.

Bouři nevole zejména mezi opozičními politiky vyvolalo v Německu oznámení tamního olympijského výboru, podle něhož se němečtí sportovci zcela určitě her zúčastní. "Automatická účast je nevyplněným šekem pro čínskou vládu," řekla stanici WDR šéfka strany Zelených Claudia Rothová.

Také někteří vládní politici uvedli, že otázku bojkotu momentálně nelze zcela vylučovat. "Nevíme totiž, jak se situace v Číně a Tibetu bude dál vyvíjet," prohlásil předseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny Ruprecht Polenz.

Podle německých Zelených je zároveň potřebné, aby se k současné situaci vyjádřili i samotní sportovci a olympijští sponzoři. "Proč neslyšíme nic od Adidasu nebo Volkswagenu? Jaký je jejich názor?" prohlásila Rothová.

Zmocněnec spolkové vlády pro lidská práva Günter Nooke nicméně zopakoval, že německý olympijský výbor má především zodpovědnost za sportovce. "Těm přece nelze říct: hezky trénujte a my se týden před hrami rozhodneme, zda tam pojedeme. Nesouhlas s děním v Tibetu lze vyjádřit i jinak než bojkotem," řekl Nooke listu Berliner Zeitung s tím, že se jedná o jasné stanovisko německé vlády.