zimbabwe-mugabe192.jpgMugabe se také mimo jiné napadnout výsledky v 16 volebních okrscích, které představují stejný počet křesel v parlamentu, což by jí stačilo k vítězství ve volbách.

Agentury i v pátek připomínají, že volební komise sice zatím oficiální výsledky prezidentských voleb z minulého týdne nevydala, ale podle náznaků v nich zvítězil vůdce opozice Morgan Tsvangirai.

Opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) je přesvědčeno, že Tsvangirai získal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. Vláda však uznává pouze to, že Tsvangirai sice vyhrál, ale nezískal nadpoloviční většinu. V takovém případě se musí konat druhé kolo hlasování. A ZANU-PF do něj hodlá postavit Mugabeho.

Nervozitu vládních sil dokládají čtvrteční akce policie: ta provedla důkladnou prohlídku kanceláří MDC a také zatkla dva zahraniční novináře, z Velké Británie a USA, údajně proto, že bez akreditace kryli volby.

Tajemník ZANU-PF a ministr bezpečnosti Didymus Mutasa v pátek prohlásil, že opozice podplatila volební činitele, a proto jeho strana zpochybní výsledky v 16 okrscích, kde zvítězilo MDC. Pokud by je vládní strana získala, pak by si udržela většinu v parlamentu.

V napjaté situaci se nejen Zimbabwané, ale i mezinárodní společenství dožadují urychleného zveřejnění výsledků prezidentských voleb. Parlamentní volby Mugabe prohrál - komise postupně vydávala výsledky, podle nichž MDC získalo v zákonodárném sboru většinu.

Hlavním městem v pátek na podporu Mugabeho pochodovaly asi čtyři stovky veteránů bojů za nezávislost Zimbabwe. Tito muži jsou často využíváni například k zastrašování stoupenců opozice. Ale právě oni nejvíce profitovali z Mugabeho hospodářské politiky, která však přivedla druhdy prosperující zemi ke katastrofě. Mugabe jim rozdal farmy, které zabavil bělošským majitelům, a nijak veteránům nebránil v násilnostech, jichž se přitom dopouštěli.

Vinou Mugabeho politiky je v dnešní době třetina obyvatel této jihoafrické země závislá na humanitární pomoci ze zahraničí. Další třetina utekla do zahraničí, ať už z ekonomických nebo politických důvodů. Bez práce je 80 procent lidí. Předpokládaná délka života klesla ze 60 na 35 let. Nedostatek potravin, léků, vody, elektrické energie i pohonných hmot je v zemi už chronický.

Hospodářská situace v zemi se začala prudce zhoršovat před několika lety právě potom, co Mugabe mnohdy násilím vyvlastnil farmy bílých Zimbabwanů a dal je svým bývalým spolubojovníkům, příbuzným či přátelům - pole, která kdysi plodila i na vývoz, jsou dnes zaplevelená. Rovněž důlní koncese, stavební kontrakty a licence na provoz dopravy rozdělil mezi vojenské velitele, funkcionáře své strany a loajální podnikatele.

Dokladem katastrofální ekonomické situace je i nová bankovka, kterou dnes vydaly úřady. Má hodnotu 50 milionů zimbabwských dolarů a na černém trhu odpovídá ceně zhruba jednoho dolaru amerického, tedy necelých 16 Kč.