Karel Schwarzenberg se vyslovil pro politický bojkot zahájení letní olympiády v Pekingu. Řekl to ČTK a Českému rozhlasu po jednání se svým francouzským kolegou Bernardem Kouchnerem.

Jednání se týkalo spolupráce obou zemí během nadcházejícího období, kdy budou postupně předsedat Evropské unii, spolupráce v delší perspektivě i mezinárodních otázek. Ministr potvrdil, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy navštíví Prahu, a to zřejmě v červnu.

Čtěte také

"Shodli jsme, že čistě reklamní událost, jakou je slavnostní zahájení olympiády v zemi, která se znovu ukázala jako diktatura, bychom neměli podpořit," řekl Schwarzenberg. Připomněl, jak v roce 1936 olympiády zneužil německý vůdce Adolf Hitler, a řekl, že evropské národy by už něco takového neměly dopustit.

"Sportovcům a divákům slavnostní zahájení přeji, ale abychom tam my politici dělali levnou stafáž, to naprosto odmítám." Přijetí dalajlamy Evropskou unií na nejvyšší úrovni by podle jeho slov jako projev solidarity uvítal on i jeho francouzský kolega.

Podívejte se, co řekli světoví státníci o možném bojkotu olympijských her - ZDE

Klaus do Pekingu nepojede

Prezident Václav Klaus již dříve oznámil, že návštěvu Pekingu neplánuje. Na olympiádu se také z předních politiků nechystají ani ministr školství Ondřej Liška nebo ministr životního prostředí Martin Bursík. Do Pekingu nepojede ani pražský primátor Pavel Bém, který se jinak s oblibou podobných akcí účastní.

"Na olympiádu do Číny jet neplánuji, ale mou motivací není hrozba Číně. Také si nejsem jist, zda může být neúčast politika na zahájení olympiády výstrahou. Navíc politika země, která má stotřicetkrát méně obyvatel," napsal Klaus v sekci svých stránek "co Klaus neřekl".

Otazník je také v tom, zda se zahájení letních olympijských her v Číně zúčastní premiér Mirek Topolánek. Podle jeho nedávného prohlášení o tom rozhodne vláda. Uvedl, že vláda přijme rozhodnutí o jeho případné účasti na zahájení na základě důkladné věcné analýzy. Premiér upozornil, že nechce poškodit české sportovce.

Co si myslí světoví státníci o bojkotu olympijských her v Pekingu

Kanadský premiér Stephen Harper v úterý prohlásil, že kanadská vláda žádný bojkot her neplánuje a ani neočekává, že by tak učinila některé další země. „Ani Dalajláma nevolá po nějakém bojkotu,“ připomněl Stephen Harper, podle něhož jsou podobné akce neproduktivní. Současně však uvedl, že on sám se slavnostního zahájení her nezúčastní.

Britský ministerský předseda Gordon Brown o žádném bojkotu neuvažuje. Podle něj víc než bojkot her napomůže dialog s Čínou. I on připomněl: „I Dalajlama řekl, že by nerad viděl bojkot olympiády.“

Francouzský prezident Nicholas Sarkozy naopak oznámil, že se slavnostního otevření her nezúčastní, pokud Peking nenaváže dialog s Dalajmalnou a nepropustí politické vězně.

Norský ministr sportu Trond Giske uvedl, že jeho vláda o bojkotu slavnostního otevření her uvažuje. „Uvidíme, jestli tam budeme mít nějakou politickou reprezentaci. Neúčast několika zemí by čínským představitelům dala jasný signál,“ konstatoval ministr. Norský královský pár má již ovšem srpnovou návštěvu Pekingu ve svém kalendáři.

Kandidátka na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová vyzvala prezidenta Georgie Buse, aby na slavnostní otevření her nejel, a to zejména s ohledem na nedávné události v Tibetu a čínskou angažovanost v Súdanu. „Bush by do Pekingu jet neměl,“ prohlásila Clintonová.

Barack Obama, další z kandidátů na prezidenta USA, řekl, že je poněkud rozpolcen. „Na jednu stranu si myslím, že to, co se děje v Tibetu a to, jak Čína podporuje Súdan, je opravdu problém. Na druhou stranu bych z olympiády nedělal kolbiště pro politické protesty, protože jedním z kladů her je, že spojují lidi,“ uvedl Obama.

Mluvčí Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová naopak byla zcela jednoznačná: „Myslím, že bojkot slavnostního zahájení her je něco, co leží na stole. Prezident Bush by měl přehodnotit své stanovisko na základě toho, co si myslí ostatní představitelé USA.“

Irský ministr zahraničních věcí Dermot Ahern vydal prohlášení v němž uvedl, že by irští sportovci neměli hry bojkotovat.

Ze známých sportovců se proti olympiádě vyslovila například čtyřnásobná olympijská vítězka z roku 1956, famózní australská plavkyně Dawn Fraserová. Her se měla zúčastnit jako čestný host, ale do Pekingu jet odmítá. „Nelíbí se mi protesty kolem olympijské štafety, ale podporuji Tibeťany. Proto nepojedu,“ řekla Fraserová.