olympiada192x128.gifAktivisté protestující proti čínské politice v Tibetu i pročínské skupiny z místní velké čínské komunity držela policie daleko od sebe po celé 13 kilometrů dlouhé trase štafety s olympijským ohněm.

Asi 50 protibetských aktivistů demonstrovalo v centru u slavného Obelisku, který je považován za symbol města. Přímo naproti nim na druhé straně náměstí se shromáždili Číňané z místní velké čínské komunity. Mnozí z nich přišli s čínskými vlajkami, v očekávání olympijské štafety zpívali čínskou hymnu.

   

Čtěte více

    

    

Olympijská pochodeň: San Francisco není Paříž

 

Mezi demonstranty byli i členové hnutí Fa-lun-kung, které je inspirováno buddhismem a v Číně je zakázáno. Při jejich akci nedošlo k žádnému násilí, což ostatně členové hnutí slibovali již před štafetou s pochodní pro srpnové olympijské hry v Pekingu.

Běžel i rakouský kancléř

Prvním běžcem olympijské štafety byl argentinský olympionik a medailista Carlos Espinola. Nesplnilo se tak přání mnoha, aby se této cti dostalo slavnému fotbalistovi Diegu Maradonovi, který z Buenos Aires pochází. Prý měl běžet, ale nestačil se údajně včas vrátit z návštěvy Mexika. Na trase štafety se vystřídalo 80 běžců, vedle slavných sportovců i umělci, novináři i zástupci sponzorů.

   

Čtěte více

    

    

San Francisco v olympijském ohni

 

Mezi běžci byl i někdejší rakouský kancléř Victor Klima, dnes prezident argentinské filiálky automobilky Volkswagen. Ta je jedním z největších sponzorů olympijského ohně. Klima ho nesl skoro 200 metrů. Poslední úsek olympijské štafety v Argentině běžela žena, slavná argentinská tenisová hvězda nedávné minulosti Gabriela Sabatiniová.

Policie zvládla svou úlohu

Argentinská policie po násilnostech, které olympijský oheň doprovázely v San Francisku, Paříži i Londýně, nasadila několik tisíc strážníků, vojáků i dobrovolníků, kteří pochodeň hlídali na každém kroku. Protesty odpůrců Číny, stoupenců Tibetu i ochránců lidských práv zůstaly jen ve verbální rovině. Trasa olympijského ohně v Buenos Aires tentokrát ale spíše než demonstrace připomínala velký svátek se zpěvy a tanci v ulicích.

Argentina byla jedinou zemí Latinské Ameriky, která olympijskou štafetu hostila. Z Buenos Aires se pochodeň přesune do Afriky, o víkendu by měla být v Tanzanii.