ryze-pytle__192x128_.jpgZa dřevěným pultem svého motorestu nakládá Emmanuel Biddle na talíře zákazníků boloňské špagety po liberijsku. Když přitom těstoviny přidával na jídelní lístek, moc si od toho nesliboval. Růst světových cen rýže ale nutí lidi v nestabilních a chudých zemích jako Libérie, aby změnili návyky a začali jíst levnější potravu - například špagety, píše na svých internetových stránkách britská stanice BBC.

Libérie dováží 90 procent rýže z Asie a ze Spojených států. Za posledního půlroku se ceny této komodity více než zdvojnásobily, a pro mnoho obyčejných Liberijců začíná být nedostupná.

Jako houby po dešti se tedy začínají objevovat levné jídelny se špagetami jako ta Biddleova v Paynesville, jedné z dělnických čtvrtí hlavního města Monrovie.

"Špagety dělám po liberijsku, aby zákazníkům chutnaly. Dávám do nich spoustu afrických čili papriček. Špagety navíc překrajuji vedví, aby se daly lépe jíst," vysvětluje Biddle. Denně má kolem šedesát zákazníků a ceny za pokrm u něj začínají pod jedním dolarem.

Otázka ceny

Jeden ze zákazníků sedí u stolu a ukazuje své přítelkyni, jak namotat nudle na vidličku. "Jsou levnější než rýže. Nejdřív jsem je neuměl jíst, ale teď už mi to s vidličkou jde," vypráví.

O pár metrů dál tone ve tmě tradiční rýžová restaurace Violy Nelsonové, oběť rýžové krize. Nelsonová prodávala tradiční liberijská jídla, ale obchod jí zničily rostoucí ceny. Nyní tam stojí talíř pikantní rýže dva dolary a majitelka tvrdí, že jí to stěží pokryje náklady.

"Teď nevydělávám. Měla bych zvednout ceny, ale nechci přijít o další zákazníky. Když se potravinová krize zhorší, nezůstane mi nic," stěžuje si.

Na trhu na monrovijském předměstí se ceny za půlmetrákový pytel rýže vyšplhaly na 34 dolary. Bedna kukuřice nebo špaget z USA se prodává za 12 dolarů. Lze z ní přitom připravit podobné množství potravy jako z pytle rýže.

Prodavač rýže Augustus Geepo je uveleben na hromadě neprodaných pytlů a tvrdí, že prodej se dramaticky propadl v důsledku rýžové krize. Zatímco před rokem prodával 40 pytlů rýže denně, dnes je rád, pokud jich prodá deset.

Komerční rozhlasové stanice neustále vysílají reklamu na špagety a v kantýně základny OSN v severní Libérii už rýžový puding nahradil puding špagetový.

Nového trendu se chytil i liberijský ministr zemědělství Chris Toe. "Liberijci vždy jedli rýži s omáčkou a tohle může být příležitost ke zpestření jídelníčku," podotkl.