barma-cyklon-lide__192x128_.jpgOdhad počtu obětí, které si vyžádal sobotní cyklon Nargis v Barmě, se prudce zvýšil. "V současnosti předpokládáme, že zemřelo asi 10 tisíc osob," informoval agenturu Reuters barmský diplomat po schůzce s ministrem zahraničí. Dalších tři tisíce lidí je nezvěstných a statisíce zůstaly bez střechy nad hlavou.

Potvrzených obětí je prozatím 3969, podle úřadů se ale stále nejedná o konečné číslo.

Nové údaje se výrazně liší od víkendových odhadů, které hovořily pouze o 350 mrtvých. Cyklon podle agentury AP zničil nejméně 20 tisíc domů a zcela vymazal ze zemského povrchu několik vesnic.

Nargis, jehož rychlost místy dosáhla až 220 kilometrů za hodinu, se tak zařadil k nejničivějším asijským cyklonům za posledních padesát let. Nejvíce obětí si vyžádal cyklon v Banladéši roku 1970, kdy zahynulo 300 000 osob.

Fotogalerie: spoušť po cyklonu Nargis - ZDE

Do pěti postižených oblastí se začíná dostávat humanitární pomoc. Armáda zatím vyčistila několik hlavních silnic, přístup do řady vesnic ale nadále komplikují trosky. Mnoho míst je bez elektřiny, lidem se nedostává čistá voda. Vláda označila pět regionů "krizových regionů": provincie Karen a Mon a okolí měst Yangon, Irrawady a Pegu.

Čtěte více

"Víme, že několik set tisíc lidí potřebuje přístřeší a pitnou vodu. Zatím ale neznáme jejich přesný počet," řekl agentuře Reuters zástupce OSN Richard Horsey. Mezinárodní humanitární organizace upozorňují, že oblasti nyní hrozí různé. epidemie

Podle americké diplomatky Shari Villarosové cyklon po sobě zanechal nevídanou spoušť. "Místní lidé říkají, že nikdy nic podobného neviděli," citovala Villarosovou agentura AP. Očití svědkové vyprávějí o zničených domech, odtržených střechách či vyvrácených stromech a sloupech elektrického vedení.

V Bangkoku se mezitím sešli experti OSN na řešení krizových situací, aby posoudili, jakou pomoc Barma nyní potřebuje nejnaléhavěji a jak ji poskytnout.

Junta trvá na referendu

I nadále otevřená zůstává role tamní vojenské junty při odstraňování následků cyklonu. První zprávy hovořily o tom, že příslušníci junty brání zahraničním humanitárním pracovníkům v přístupu do postižených oblastí. Mezinárodní výbor Červeného kříže v pondělí tyto informace nepotvrdil.

Podle britské stanice BBC většina mezinárodních organizací nasazuje místní pracovníky, jejichž pohyb není omezován.

"OSN vyzve barmskou vládu, aby umožnila přístup do všech postižených oblastí," řekl agentuře Reuters Terie Skavdal z koordinačního centra OSN.

Jen o několik hodin dříve barmská vláda oznámila, že se referendum o tamní ústavě bude konat v původním termínu tento pátek bez ohledu na následky cyklonu.

"Dělí nás od něj jen několik dní a lidé se na hlasování těší," uvedla vláda v oficiálním prohlášení. Podle junty je schválení ústavy důležitým předpokladem demokratických voleb, které se mají konat za dva roky. Opozice ale hovoří o průhledném pokusu vojenské vlády udržet se při moci.

Půl roku po krvavém potlačení prostestů mnichů slibuje vojenské vedení svobodné volby na rok 2010, zároveň si ale v nové ústavě chce zajistit 25 procent křesel v parlamentu.

Nedostatečná reakce junty po ničivém cyklonu může podle americké stanice CNN přispět k dalšímu napětí v regionu. Jak napsal barmský exilový server v Thajsku, řada obyvatel je znechucena nedostatečnou reakcí vlády. "Lidé jsou velmi rozčilení pomalou reakcí vojenských struktur. Kde jsou všichni ti uniformovaní příslušníci, kteří dokázali potlačit loňské protesty?" napsal Aung Zaw ze zpravodajského magazínu Irrawady.