amstetten-svicky__192x128_.jpgPřípad incestu v dolnorakouském Amstettenu, kde otec čtyřiadvacet let věznil a pohlavně zneužíval svou dceru, se dostal na půdu vídeňského parlamentu. Rakouští zákonodárci chtějí z otřesné události vyvodit závěry a upravit legislativu, vyplynulo ze středeční všeobecné rozpravy.

Ministr vnitra Günther Platter chce v budoucnu znemožnit promlčení těžkých sexuálních deliktů po uplynutí určité doby, jak se stalo v případě třiasedmdesátiletého Josefa Fritzla. Ministryně spravedlnosti Maria Bergerová upozornila, že její návrh druhého zákona na ochranu proti násilí počítá se zdvojnásobením promlčecích lhůt a reformováním ohlašovací povinnosti.

Fritzl, který se svou dcerou Elisabeth zplodil sedm dětí, byl v roce 1967 obviněn ze znásilnění, kvůli pozdějšímu výmazu záznamů z trestního rejstříku však byl oficiálně bezúhonný.

Čtěte více

"Případ z Amstettenu je nejbrutálnějším a nejstrašnějším zločinem, jaký pamatuji," prohlásil Platter. Přesto zopakoval, že řešení nespočívá v "zavedení policejního státu".

Vláda se podle něj ve středu rozhodla předložit parlamentu k projednání čtyřbodový návrh. Vedle zrušení výmazu trestů u těžkých sexuálních zločinů obsahuje návrh na zákaz práce s dětmi pro pedofily, zvýšení trestů za výrobu a šíření dětské pornografie a urychlené vytvoření databáze sexuálních deliktů.

Rakouští politici dosud s reakcemi na Fritzlovy činy spíše otáleli. Platter sice okamžitě po odhalení sklepního "vězení" vyjádřil obětem účast, jinak ale kabinet nezaujal stanovisko. Spolkový prezident Heinz Fischer a kancléř Alfred Gusenbauer vyjádřili obavy, že celosvětová mediální pozornost může "vážně poškodit mezinárodní pověst země"  .

Prověřovat důkladněji adopce

Bergerová se v parlamentu zaručila, že zajistí "důstojné jednání" s Fritzlovými oběťmi, které jsou dlouhodobě hospitalizovány v uzavřeném nemocničním oddělení.

"Nikdy nebudeme schopní odčinit, co se stalo. Je ale dobře, že nám legislativa dává možnost zajistit obětem právní a psychosociální podporu v následujícím řízení," citoval Bergerovou list Der Standard.

Celkově se podle obou ministrů ukazuje, že Rakousko potřebuje v příslušné oblasti reformu. "Kdo zneužívá a ničí, musí počítat s tvrdým trestem a dalšími následky," prohlásil ve sněmovně Platter.

V konkrétních návrzích se ale poslanci jednotlivých stran liší. Nejradikálnější požadavky ve středu podle očekávání přednesli zástupci krajně pravicových stran. Předseda Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) Peter Westenthaler předložil desetibodový návrh, jehož součástí je i požadavek na pravidelné povinné lékařské prohlídky všech dětí předškolního věku, při nichž by se mělo každé čtvrtletí ověřovat, zda nejsou zneužívány. Návrh byl většinou odsouzen jako zcela absurdní opatření, které by mohlo děti jedině traumatizovat.

Šéf svobodných (FPÖ) Hans-Christian Strache přišel se šestibodovým plánem, v němž hlavní požadavek představuje uzákonění doživotního trestu bez možnosti propuštění pro pachatele těžkých sexuálních deliktů, zrušení možnosti jejich psychiatrické léčby a v případě nemožnosti udělit doživotní trast povinnou chemickou kastraci pachatelů.

Zelení zdůrazňují nutnost zlepšení prevence, například rozšíření vyšetřovacích metod při pátrání po pohřešovaných, nevyloučili ale také podporu pro přísnější tresty.

Podle vládní koalice nicméně Rakousko má už nyní dostatek právních norem v této oblasti, jen je nutné je lépe využívat. Podle Bergerové navíc vyšší tresty nepředstavují pro tuto skupinu pachatelů dostatečné odstrašení. "Úřady musí zejména prověřovat důkladněji žádosti o adopce," konstatovala.