cina-zemetreseni-trosky__192x128_.jpgJeště vyšší úsilí armády a dobrovolníků, ale také stále rostoucí beznaděj provází záchranářské práce tři dny po zemětřesení v jihovýchodní Číně.

Úřady ve čtvrtek zvýšily oficiální odhad obětí na 19 500, ale agentura Nová Čína a státní televize už otevřeně hovoří o více než 50 000 obětí. Odvolávají se na skutečnost, že dosavadní čísla jsou postaveny hlavně na mrtvých z provincie S'-čchuan a hlášení o tisících obětí přicházejí i z dalších provinciích.

Celkem zasáhly pondělní otřesy o síle 7,9 stupně Richterovy škály až 10 milionů lidí, většina z nich přišla o své domovy.

Nové obavy vyvolává stabilita přehrad a nádrží. Peking ve čtvrtek potvrdil, že pondělní otřesy poničily téměř 400 vodních nádrží. Gigantická přehrada Tři soutěsky v jiné oblasti země sice přežila otřesy bez poškození, na vodních rezervoárech poblíž epicentra je však hůře.

"Situace je krajně nebezpečná. Vodní elektrárna C'pching-pchu o výkonu 760 megawatt, která leží devět kilometrů nad Tuťiang-jenem, je poničena," řekl médiím místní funkcionář.

"Stoupající voda může způsobit, že se zřítí kopce, zoufale potřebujeme geologické experty, aby situaci prozkoumali a řekli, jak postupovat dál," prohlásil komunistický předák Li Chao.

Na zacelení trhlin v přehradách byly povolány tisíce vojáků.

Čtěte také

Nezůstal jediný dům

Informace, které záchranářské týmy z odlehlých oblastí předávají, jsou s výjimkou ojedinělých zpráv o zachráněných dětech a těhotných ženách tragické.

Jen v Jing-siu v okrese Wen-čchuan poblíž epicentra přežilo pouze 2300 z více než 10 tisíc obyvatel. "Situace je zde mnohem horší, než jsme čekali," citovala jednoho z místních funkcionářů agentura Nová Čína.

Desítkám tisíc zasypaných lidí pomalu mizí šance na přežití. Čína sice ještě zvýšila počet vojáků a záchranářů v oblasti na 130 000, ti ale většinou nemají k dispozici těžkou techniku, aby mohli zasypané vyprošťovat zpod trosek.

"Děláme opravdu všechno, co můžeme, ale záchranné práce narážejí neustále na řadu problémů. Chybí nám technika," řekl místostarosta města Mien-jang, druhého největšího v S'-čchuanu.

Přesuny do S'-čchuanu uskutečňuje 22 vojenských a 12 civilních letadel. Od čtvrtka bylo nasazeno také 110 vrtulníků, které jsou potřebné vzhledem k těžké přístupnosti některých postižených míst.

Stanové tábory

V mnoha oblastech bylo zničeno až 80 procent všech domů, celé obytné bloky se zbortily. Jsou místa s okruhem až 20 kilometrů, kde nezůstal stát jediný dům. Desetitisíce lidí bez přístřeší strávily na včerejšek již druhou noc pod širým nebem nebo provizorními přístřešky. Přitom často prší.

Okolí měst, ale i parky v nich se postupně mění na obrovské stanové tábory, v nichž se snaží přečkat lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou. Množí se také nouzová obydlí z bambusu, kusů dřeva nebo trosek, která si lidé stavějí.