CINA_TCHAJ_WAN_DIPLOMACIE_STRANY_KUOMINTANG_574__192x128_.jpgTchaj-wan přijal čínskou nabídku na započetí bilaterálních rozhovorů, které by měly v budoucnu zlepšit vzájemné vztahy. Hlavním tématem rozhovorů bude vzájemná podpora turismu a pravidelného leteckého spojení.

Čína a Tchaj-wan se oddělily na konci Čínské občanské války roku 1949. Podle čínské vlády je ostrov Tchaj-wan nadále jen její vzbouřenou částí a přijala systém "jedna země, dva režimy", jak tomu je i u Hongkongu. Většina obyvatel Tchaj-wanu ale podporuje prozatímní status quo.

Pro jednání Čínské sdružení pro udržování vztahů mezi oběma stranami stanovilo datum  na 11. až 14. června a pozvalo tak Tchajwanskou delegaci na setkání v Číně.

čtěte také:


"Doufáme, že rozhovory přinesou pokrok v obou tématech, abychom splnili očekávání lidí na obou stranách průlivu," cituje vládu agentura Nová Čína.

Vztahy mezi mezi Čínou a Tchaj-wanem se začaly zlepšovat po vítězství Ma Jing-ťioua, kandidáta Koumintangu, v tchajwanských prezidentských volbách. Ma Jing-ťiou se ujal prezidentského křesla teprve před týdnem a distancoval se od svého předchůdce. Ten se držel dlouhodobého plánu o osamostatnění se od Číny. Ale ani nový prezident nemá v úmyslu započít jakákoliv jednání o sjednocení.