taliban_al-Kaida__192x128_.jpgPorážka Al-Káidy v Iráku a Saúdské Arábii, taková je podle šéfa CIA Michaela Haydena dosavadní bilance boje USA proti této teroristické skupině. Ten v rozhovoru pro list The Washington Post uvedl, že síť Al-Káida je i na ostatních částech světa včetně území podél afghánsko-pákistánské hranice v defenzivě.

"Po zralé úvaze lze říci, že si vedeme velmi dobře. Blížíme se strategické porážce Al-Káidy v Iráku. Blížíme se strategické porážce Al-Káidy v Saúdské Arábii. Situace se pro Al-Káidu zhoršuje i globálně," řekl listu Hayden, který ovšem zároveň upozornil, že tato teroristická organizace zůstává i nadále hrozbou pro světový mír.

CIA Hayden se zároveň nechal v rozhovoru slyšet, že šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin podle něj pomalu prohrává bitvu "o srdce" muslimů.

Irák jako důkaz

Pokrok v boji s terostickou skupinu je podle šéfa CIA Haydena dobře viditelný v Iráku, kde zároveň vzrůstá odpor irácké veřejnosti proti džihádu. Dál zde prý vzrůstá také kompetence irácké armády, což usnadňuje práci zahraničním vojákům v zemi.

Zástupci zemí na mezinárodní konferenci o rekonstrukci Iráku se přitom ve čtvrtek shodli na tom, že v Iráku panuje nejmenší násilí za poslední čtyři roky

Hayden dále informoval, že válka proti teroru se v současné době vede i na hranici mezi Pákistánem a Afghánistánem. Právě odsud měly být podle loňské zprávy CIA a dalších zpravodajských služeb plánovány útoky proti Západu.

Šéf CIA odmítl činnost CIA v oblasti specifikovat, uvedl však, že Američané zde od letošního ledna několikrát úspěšně zasáhli proti teroristům z Al-Káidy a z afghánského radikálního hnutí Taliban.

"Jsme i nadále schopni zabít a zadržet klíčové členy Al-Káidy - a vyvádět je z rovnováhy - i v jejich útočišti podél afghánsko-pákistánské hranice," informoval Hayden.

 Britové jsou pro rozhovor

Jiný postoj k otázce terorismu zastává Británie. Jak uvedl rozhovoru pro páteční vydání britského listu The Guardian jeden z nejvyše postavených policistů Británie, šéf policejního sboru Severního Irska Hughe Orde, násilnou kampaň Al-Káidy může ukončit jen dialog s teroristy.

Orde v této souvislosti poukázal na zkušenosti z potírání extremistů z Irské republikánské armády (IRA). Podle něj jsou důkazem, že teroristické aktivity nelzou potřít pouhou silou, aniž by se jednalo s pachateli násilí.

"Pokud ode mne chcete profesionální analýzu jakékoliv teroristické kampaně, pak co ji zamezí, je dialog, angažovanost a zvažování, kdy k tomu budou nejlepší podmínky" řekl Orde a dodal: "Myslíte, že to je naivní vyjádření? Nemyslím. Je to realita, jíž čelíme."