robert-mugabe-sluchatka__192x128_.jpgStále tvrdší prostředky volí zimbabwský prezident Robert Mugabe v boji o udržení své funkce. Poté, co policie ve čtvrtek na několik hodin zadržela britské a americké diplomaty, pozastavila vláda na neurčito činnost všech humanitárních a nevládních organizací.

Oficiálním důvodem je podle agentury Reuters porušení registračních podmínek, kterého se měly organizace jako britská společnost Care International dopustit údajnou kampaní ve prospěch Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) před březnovými volbami. Zmíněné organizace podobná nařčení odmítají.

Humanitární pracovníci se nyní obávají zhoršení podmínek v zemi, kde kvůli špatné sklizni a ekonomickým problémům živoří třetina populace na hranici chudoby.

"Nový zásah vlády vyvolává naprosté zoufalství a škodí statisícům lidí, kteří jsou odkázáni na pomoc," řekla stanici BBC Judith Melbyová z organizace Christian Aid.

Zástupci zakázaných organizací se chtějí v pátek sejít v metropoli Harare a poradit se o dalším společném postupu.

Čtěte více

"Státní kampaň"

Kabinet Roberta Mugabeho už před týdnem zakázal některým humanitárním skupinám distribuovat potraviny.

Světové agentury označují současnou situaci za přímou předehru druhého kola prezidentských voleb, které se uskuteční 27. června. První kolo proběhlo v březnu společně s parlamentními volbami a skončilo úspěchem MDC v čele s Morganem Tsvangiraiem.

MDC podle agentury Reuters tvrdí, že v zemi probíhá státem placená kampaň násilí vůči opozičním aktivistům, která si vyžádala už 65 obětí a několik tisíc uprchlíků. Příznivci Mugabeho ovšem tvrdí, že se jedná o zveličené údaje.

Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek vyjádřila obavy z vývoje v zemi a vyzvala Zimbabwe k respektování vídeňské konvence o diplomatických vztazích.