kuba-vlajky-studenti__192x128_.jpgTéměř padesát let platil na Kubě výnos o jednotných platech. Nyní přichází vůdce země Raúl Castro se zavedením výkonnostních bonusů, uvedla vláda. Stávající systém totiž podle náměstka ministra práce Carlose Mateua už "není vyhovující".

Liberalizace platů má podle kubánského vedení přinést zlepšení výroby i služeb. Podle stranického listu Granma si zaměstnanci budou moci vydělat bonusy v minimální výši 5 procent a platy nebudou omezovány žádným stropem. Manažeři si v budoucnu mohou přijít na třicetiprocentní bonus, pokud jejich tým přispěje ke zvýšení výroby.

Až dosud podle ministra neměla výkonnost na výši platu prakticky žádný vliv. "Je škodlivé dávat pracovníkovi méně než si zaslouží a stejně nespravedlivé je, pokud dostává více než na co má nárok," dodal Mateu.

Čtěte více

Podle britské stanice BBC se však nová opatření na kupní síle projeví jen omezeně. Průměrný plat na Kubě napříč profesemi se pohybuje kolem 20 dolarů měsíčně.

Jedná se o další ze série reforem, které Castro představil od únorového nástupu k moci po bratru Fidelovi. Kubánci od letošního roku kupovat počítače a mobilní telefony, pronajímat si auta a ubytovávat se v luxusních hotelích.

Vzhledem k ekonomickým možnostem průměrného Kubánce jde ovšem zatím jen o formalitu. Významnější změnou ovšem patrně je možnost obyčejných lidí více se účastnit veřejných diskuzí.

Uvolnit nebo neuvolnit

Právě uvolnění některých zákazů a opatření přispěla tento týden k diskusi o zrušení sankcí, které byly na Kubu uvaleny po zákrocích komunistických úřadů proti disidentům v roce 2003. Formálně byly pozastaveny v roce 2005 a země Evropské unie nyní zvažují, že by jejich úplné zrušení mohlo nové vedení povzbudit k dalším ústupkům.

Proti této iniciativě se ale staví Spojené státy, které chtějí tlak na Kubu zachovat. Rozhovory za zavřenými dveřmi proběhly na toto téma v rámci úterního summitu EU - USA ve slovinském Brdu. Evropští diplomaté soudí, že myšlenku zrušení sankcí by měli ministři států EU podpořit na svém jednání v Lucemburku příští pondělí.

"Možná nastal správný čas vzhledem ke změnám, do nichž se nové kubánské vedení pustilo," řekl agentuře Reuters nejmenovaný diplomat EU.

Zrušení sankcí dlouhodobě iniciuje Španělsko, které má s Kubou s ohledem na koloniální minulost nadstandardní vztahy. Naopak dlouhodobě jsou v EU proti hlavně postkomunistické státy v čele s Českou republikou. Praha netají skepsi ohledně změn, které na Kubě zatím nastaly.