embryo-potrat-192-128.jpgPolské feministky hledají další kroky, jak předcházet potratům. Vyzvaly ministerstvo zdravotnictví k proplácení antikoncepce a k vytvoření programu bezplatného rozdávání prezervativů. Polky totiž nejméně ze všech Evropanek využívají hormonální antikoncepci. Velkou roli hrají i zdejší gynekologové, kteří často recept odmítají z přesvědčení vydat.

"Neexistuje lepší metoda omezení počtu interrupcí, než je rozšíření antikoncepce a sexuální výchova ve školách," uvedla ředitelka Federace pro záležitosti žen a plánování rodiny Wanda Nowická.

Podle Nowické dostupnost antikoncepce blokuje nejen její vysoká cena, ale i již zmíněný přístup lékařů. "Z našich zkušeností vyplývá, že lékaři se častěji řídí ideologií než medicínou," uvedla. Gynekologové mají ženy často strašit ztloustnutím či nemocemi a stává se, že své pacientky nazývají i vražedkyněmi.

čtěte také:

V Polsku je téma potratů a antikoncepce stále velice kontroverzní. Existuje tu jeden z nejpřísnějších interrupčních zákonů v Evropě. Žena může podle něj podstoupit interrupci, pouze pokud je ohrožen její život, život plodu nebo pokud bylo dítě počato při znásilnění či incestu. Polsko je silně katolická země a církev tu má tedy velkou moc, už jen z tohoto důvodu se nepředpokládá, že by mohlo v blízké době dojít k liberalizaci zákonu o potratech.

Hra s antikoncepcí

Gynekolog má právo odepřít vypsání receptu na antikoncepci. Lékaři se hájí tím, že vycházejí nejen ze svého osobního přesvědčení, ale také tím, že mladé dívky podle nich přistupují k antikoncepci lehkomyslně. Nejvíce problematická je pilulka Postinor, kterou lze použít do 72 hodin po nechráněném styku. "Nejmladší pacientce, která mě o něj požádala, bylo 14 let; odmítl jsem," uvedl jeden z poznaňských lékařů. Dívky si v takovém případě shánějí prostředek na vlastní pěst, hlavně přes internet.

Antikoncepci v Polsku užívá jen 20 procent žen. Evropský průměr přitom je okolo 65 procent. Podle evropských odborníků je i sexuální výchova v polských školách na velmi špatné úrovni, o ochraně před početím se polská dívka dozví spíše z časopisů a internetu. Federace pro záležitosti žen a plánování rodiny by chtěla, aby hormonální antikoncepce se stala bezplatná pro ženy do 24 let, studentky, nezaměstnané a matky tří a více dětí. prezervativy by měly rozdávat mimovládní organizace. "Jsem pro alespoň částečné hrazení nákladů na hormonální antikoncepci, ale neočekávám, že k tomu v nejbližší době dojde. Je mnoho důležitějších problémů," uvedla poslankyně z vládní Občanské platformy Joanna Muchová.

Česká republika je v této otázce o poznání liberálnější než Polsko. Devět z deseti českých žen považuje antikoncepci za přirozenou součást svého života a důležitý prostředek k plánování rodiny. Hormonální antikoncepci používá více než polovina Češek, což je od roku 1989 dvojnásobek. Od tohoto roku také klesly potraty na čtvrtinu.