Podle expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) každý den zemře díky závadné vodě 4000 lidí. Organizace varuje, že pokud vlády ohrožených zemí nezlepší kvalitu pitné vody, podlehne jen za tento rok nemocem způsobeným její špatnou kvalitou 1,6 milionu osob. WHO svou zprávu zveřejnila v pondělí na konferenci v Singapuru.
Hlavní koordinátor WHO pro vodu a zdraví James Bertram dále na konferenci upozorňoval, že v mnoha ohrožených regionech, ale i dalších se problém nedostatku vody ještě prohloubí. S rostoucí světovou populací bude pitnou vodu potřebovat stále více lidí, ale díky změnám klimatu má nastat spíše sucho. "To je problém, který trápí všechny rozvojové i průmyslové země," zdůraznil.
Alarmující čísla zveřejnila i Asijská rozvojová banka, podle které nemá jen v Asii dostatek pitné vody 700 milionů lidí. James Bertram proto důrazně vyzíval k investicím do zařízení na odsolování vody a čištění odpadních vod.
Konference v Singapuru se zúčastní několik stovek odborníků na toto zásadní téma a také mnoho vládních zástupců. Singapur je znám svým příkladem v šetrném nakládání s vodou. Zpracovává odpadní vodu na pitnou a velkou část své husté zástavby využívá k zachytávání dešťových srážek.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist