Morgan TsvangiraiS prezidentem Zimbabwe Robertem Mugabem došla trpělivost mezinárodnímu společenství, včetně britské královny. Ta prezidentovi odebrala rytířský titul, jenž mu byl udělen v roce 1994. Mugabe čelí kritice kvůli represím proti politickým oponentům před druhým kolem prezidentských voleb, plánovaným na pátek.

Proti oficiálnímu režimu se postavil i bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela, když současnou situaci označil za "tragické selhání vedení země". Mandela podle svých slov nechtěl do dění zasahovat kvůli diplomatickému úsilí jeho nástupce Thabo Mbekiho. Ten se snažil vyjednat mezi znepřátelenými stranami příměří a vytvoření společné vlády.

Čtěte více

Opoziční vůdce Morgan Tsvangirai, který se od neděle skrývá na nizozemské ambasádě v hlavním městě Harare, vzkázal Mugabemu "poslední varování", aby páteční hlasování odložil. Zároveň několikrát požádal OSN, aby se výrazněji zasadila o práva opozice. Tsvangirai svoji kandidaturu stáhnul kvůli obavám z všeobecného násilí.

USA neuznají výsledek voleb

Vůdce opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) vystoupil krátce na tiskové konferenci, poskytnul také telefonický rozhovor britskému časopisu Time.V něm označil Mugabeho za nelegitimního prezidenta a upozornil, že pokud se volby uskuteční, ukončí jednání o vládě národní jednoty. Tuto možnost přitom pozorovatelé považují za jedinou cestu, jak předejít dalšímu násilí. K vytvoření společného kabinetu MDC a Mugabeho strany Zanu-PF vyzývají i zástupci afrických států.

Tsvangirai vyzval i k pomoci mezinárodních vojenských sil. Jeho slova se objevila v článku deníku The Guardian, Tsvangirai však popřel, že by něco takového řekl. "Neobhajuji intervenci OSN, ani žádné jiné organizace v Zimbabwe," prohlásil v reakci na otištěný text.

Bojkot výsledku voleb již oznámily Spojené státy. Americký velvyslanec v Zimbabwe James McGee řekl, že Mugabeho strana chce uspořádat volby "za každou cenu". "Máme informace, že Zanu-PF se chystá nutit lidi násilím, aby šli k volbám," řekl McGee.

Konflikt mezi režimem a opozicí si od březnového prvního kola voleb vyžádal životy asi 90 příznivců opozice, stovky tisíc lidí musely opustit své domovy.