radar-ebr-192-128.jpgRuský prezident Dmitrij Medveděv v pátek znovu ostře vystoupil proti plánovanému americkému protiraketovému štítu ve střední Evropě. Podle něj je to pro bezpečnost na kontinentu "zhoubná a škodlivá myšlenka". Uvedl to na tiskové konferenci na závěr summitu EU-Rusko.

Medveděv zdůraznil, že jeho země se k projektu staví krajně skepticky. "Myslíme si, že je to škodlivá idea, která nepřispívá ke snahám o dosažení bezpečnosti na evropském kontinentu," uvedl prezident. Rusko proti americkému plánu na stavbu protiraketového sila v Polsku a radaru v českých Brdech dlouhodobě protestuje a hovoří o obavách, že tyto objekty ohrozí jeho bezpečnost.

Čtěte více o radaru

Na pravidelné půlroční schůzce s vedoucími představiteli evropské sedmadvacítky Medveděv znovu obhajoval i ruskou představu celoevropské bezpečnosti, kterou prý nemůže zajistit nikdo sám, ani NATO ne.

"NATO je nejmocnější vojenskopolitická organizace na světě..., ale ze zřejmých důvodů nemůže být základem pro bezpečnost na celém evropském kontinentu, protože značný počet států není jeho součástí," uvedl ruský prezident.

Unie a Rusko se dohodly na jednáních o nové strategické smlouvě

Prezident Medveděv se na summitu také dohodl s vrcholnými představiteli evropské sedmadvacítky na oficiálním zahájení rozhovorů, z nichž vzejde nová "strategická dohoda" o vzájemných vztazích Evropské unie a Ruské federace. Ta nahradí v současnosti platnou smlouvu o partnerství a spolupráci.

"Shodli jsme se, že cílem je uzavřít strategickou dohodu, která bude rámcem celkových vztahů EU-Rusko v budoucnu a pomůže využít jejich potenciál," píše se v deklaraci summitu. Nová dohoda by měla obsahovat i "právně vynutitelné závazky pokrývající všechny oblasti našich vztahů".

Čtěte více o summitu EU-Rusko

Oficiálně rozhovory začnou za týden v pátek 4. července v Bruselu. Velkým otazníkem přitom zůstává termín jejich ukončení. Optimističtí Rusové očekávají asi roční jednání, opatrnější zástupci unie hovoří o 18 měsících až dvou letech. Podle analytiků se ale složitá jednání mohou táhnout i roky. Už k jejich startu se sedmadvacítka propracovávala dlouho přes polské a pak litevské blokování.

Spory při sepisování strategické smlouvy se očekávají v zejména oblasti energetiky. Rusko se v otázce ropy a plynu k nelibosti svých unijních partnerů projevuje jako dominantní partner. Naznačuje to i místo konání summitu, sibiřské městečko Chanty-Mansijsk v regionu bohatém na ropu, které Medveděv vybral zřejmě záměrně.