Taliban__192x128_.jpgJe to první vojenská akce, k níž dala pokyn nová pákistánská vláda. Vůdce pákistánské odnože Talibanu Baitulláh Mahsúd v reakci na ofenzivu oznámil, že přerušuje mírové rozhovory, jež doposud s vládou vedl.

Chajbarskou oblastí, jež leží v Severozápadní pohraniční provincii, prochází hlavní dopravní spojnice do Afghánistánu. Region, jehož správním střediskem je Péšávar, byl vždy známým útočištěm pašeráků drog a zločinců. Vede tudy také klíčová trasa pro zásobování amerických jednotek v Afghánistánu. V posledním roce se však zde začali koncentrovat islámští radikálové a příslušníci Talibanu.

Čtěte více o Talibanu:

Ofenziva se podle pákistánské armády soustřeďuje do města Bárá, kde byl vyhlášen zákaz vycházení. Všechny cesty do Bárá byly uzavřeny a armáda zablokovala rovněž hlavní silnici vedoucí do Chajbaru. Večer místního času začaly pohraniční jednotky ostřelovat skrýše bojovníků, kteří napadají koaliční jednoty v sousedním Afghánistánu.

Podle policejního zdroje se přesunulo do oblasti k ofenzivě v pátek večer 700 příslušníků pohraničních jednotek. Jejich velitel prohlásil, že vojsko dovezlo těžké zbraně, aby mohlo zajistit bezpečnost Péšávaru a jeho milionu obyvatel.

Klid zbraní neporušila zdaleka jen vláda

Péšávar v sobotu navštívil premiér Júsuf Ráza Gílání, ale řekl, že jeho cesta s ofenzivou nesouvisí.

Vůdce Mahsúd, který je spojován i s prosincovým atentátem na bývalou premiérku Bénazír Bhuttovou, v sobotu oznámil, že kvůli ofenzivě končí mírové rozhovory, které vede s novou pákistánskou vládou už do března. Jednání začala poté, co radikálové v dubnu vyhlásili zastavení bojů a pákistánská armáda se stáhla z kmenových území.

"Rozhovory nebudou pokračovat, dokud vláda nepřestane mluvit o operacích a útocích proti nám. Síla ani agrese mír nepřinesou. Obnovení bojů by bylo pro Pákistánce velmi nešťastné," řekl Mahsúd.

Klid zbraní však porušovali i bojovníci Talibanu. Naposledy minulý týden obsadili město Džandola na severozápadě Pákistánu. Při bojích zahynulo několik lidí. Před čtrnácti dny Taliban pronikl do Péšávaru a unesl odtud 16 křesťanů, i když je později propustil. V pátek radikálové v pohraničním okrese Badžaur popravili před 5000 místními lidmi dva údajné špiony, kteří spolupracovali s USA. Podle zprávy americké armády z tohoto týdne zvýšili radikálové v Afghánistánu v prvních pěti měsících letošního roku bojovou činnost o 40 procent proti loňskému roku.

Taliban usiluje o přízeň obyvatel

Bývalý velitel bezpečnosti na kmenových územích Mahmúd Šáh řekl, že Taliban stojí na prahu Péšávaru. "Je to podobné, jako když vytéká voda do pole. Pokud ji nezastavíte nějakou překážkou, utopíte se a my se topíme," řekl. Taliban prý v mnoha vesnicích šíří letáky a vyzývá jimi obyvatelstvo, aby se v případě sporů obracelo na jeho a ne na provinční soudy. Podle Šáha Taliban těží z mocenského vakua, které panuje v Islámábádu, takže radikálové teď ovládají kmenové oblasti u afghánské hranice. "Mají to zcela v rukou, všichni čekáme na nějakou akci federální vlády, na nějaké promyšlené rozhodnutí," sdělil bývalý velitel.

Pákistánská vláda vzešla po dlouhém vyjednávání z únorových voleb. Její členové se snaží oslabit moc prezidenta Parvíze Mušarafa, jehož Západ považuje za hlavního spojence v boji proti terorismu. Nový kabinet dává přednost vyjednávání s Talibanem. Západní spojenci se ale domnívají, že uvolnění vojenského tlaku vedlo k posílení radikálů.