ruka-zemekoule-192-128.jpgNa schůzce G8 a pěti rozvojových ekonomik (G8+5), včetně Číny, v Tokiu se zákonodárci shodli, že vyspělé státy by se měli zavázat ke snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2020 a to o 25 až 40 procent. Toto ujednání se předloží na vrcholové schůzi G8, která se bude opět konat v Japonsku.

G8+5 se také dohodlo na tom, že by se nejrozvinutější světové ekonomiky měly zasadit o snížení emisí do roku 2050 o 60 až 80 procent oproti stavu v roce 1990.Rozvojové státy vyzvali, aby přijaly "přiměřené" národní plány k omezování vypouštění škodlivých plynů po roce 2012, kdy má začít platit nová klimatická úmluva, jež nahradí Kjótský protokol.

Právě strategie boje s globálním oteplováním má být hlavním bodem na japonském summitu G8.Problém tkví v rozporných pohledech uvnitř G8 i mezi G8 a expandujícími ekonomikami, jako jsou Čína a Indie.

Tento problém se potvrdil i na jednání zákonodárců G8+5, kde většina souhlasila s nutností snížení emisí. Jednomyslná shoda ale neproběhla, odmítavé stanovisko ukázalo USA, které je s Čínou největším znečišťovatelem ovzduší, vůči stanovení takto dlouhodobých závazných cílů, které podmiňuje připojením států jako Čína a Indie. Ty se však označují za rozvojové země a nechtějí se podřídit limitům pro vyspělé státy.