Čínské letadlo přistává na tchajwanském letištiHistoricky první letadlo odstartovalo v pátek brzy ráno místního času (po půlnoci SELČ) z jihočínského Kuang-čou a na ostrově přistálo v dopoledních hodinách. První linka z Tchaj-wanu zamíří do Šanghaje. 

Pravidelné přímé lety z ostrova do Číny a naopak nefungovaly téměř 60 let, od konce čínské občanské války v roce 1949. Na obnovení leteckého spojení se Čína s Tchaj-wanem dohodla v polovině června. Nová pravidla představují pokrok ve vzájemných vztazích mezi Čínou a ostrovem, který usiluje o samostatnost.

Nové linky, které by měly ostrov otevřít čínským turistům, budou zpočátku létat pouze od pátku do neděle. Každý týden to bude celkem 18 letů z pěti čínských měst.

Podívejte se na fotogalerii, článek pokračuje pod ní 

Přímé letecké spojení se až dosud omezovalo jen na občasné charterové lety. Jiné spoje mezi ostrovem a pevninou musely podle bezpečnostních nařízení Pekingu létat s mezipřistáním v Hongkongu nebo Macau.

Čtěte také:

"Otevření Tchaj-wanu čínským turistům je důležitou součástí politiky současné vlády," uvedl ve čtvrtek ve svém prohlášení tchajwanský premiér Liou Čchao-šuan. Součástí dohody je rovněž navýšení nejvyššího počtu osob, které mohou ostrov navštívit. Nová pravidla umožní cestu až třem tisícům turistů denně. Do roku 2012 by se tento počet měl více než ztrojnásobit.

Podle BBC většina Tchaj-wanců nové rozhodnutí vítá. Nadšeni jsou zejména podnikatelé, jejichž tržby se pravděpodobně několikanásobně zvýší. Vláda dokonce doufá, že postupně bude možné využít každodenních letů. Objevují se ale i skeptické hlasy. Obyčejní lidé se bojí některých čínských zvyků - neochoty utrácet a arogantního chování. Obavy panují i z  

"Čínští turisté budou v každém případě našimi hosty," dodal premiér Čchao-šuan.

Uvolnění v cestovním ruchu znamená významný posun v napjatých vztazích mezi oběma stranami. Ke klíčové dohodě přispělo i březnové vítězství umírněného kandidáta Kuomintangu Ma Jing-ťioua v prezidentských volbách na Tchaj-wanu.

Tchaj-wan se v roce 1949 po vítězství komunistů v kontinentální Číně stal útočištěm nacionalistů z Čankajškova Kuomintangu. Tchaj-wan je považován za součást čínského území. Asijská velmoc již několikrát upozornila, že pokud se pokusí ostrov vyhlásit samostatnost, zaútočí na něj její armáda.