MešitaV Británii přibývá zastánců tradičních islámských zákonů. Nejvyšší soudce Lord Phillips prohlásil, že šaría by se mohla stát součástí některých právních norem. Znovu tak otevřel diskusi o tom, zda by britské zákony měly vycházet vstříc rostoucí muslimské komunitě.

Phillips řekl před Londýnskou muslimskou radou, že "Není žádný důvod, proč by se šaría nebo jakýkoli jiný náboženský princip nemohl stát základem pro řešení některých konkrétních situací." Zároveň dodal, že zahrnutí islámské tradice by muselo být v souladu s britskými normami a nesmělo by vést k zavádění fyzických trestů, například kamenování a bičování.

Čtěte více

Kontroverzní reakce vyvolal kolem stejné otázky v únoru canterburský arcibiskup Rowan Williams. Ten prohlásil, že "chování podle šaríy je plněním Boží vůle v každodenním životě a jako taková by mohla mít v britských zákonech své místo." Uplatnění by podle arcibiskupa mohla najít "ve vojenském právu, bankovnictví či řešení konfliktů."

Muslimové iniciativu vítají

Lord Phillips vidí místo šaríy například v oblasti uzavírání manželství a rozvodů. "Lidé, kteří řeší nějaký spor, by měli mít právo vybrat si prostředníka i osobu, jež jejich konflikt vyřeší," prohlásil. Současně však upozornil, že neschvaluje vytvoření zvláštních muslimských tribunálů. "O něčem takovém nemůže být řeč. Každý, kdo v této zemi žije, se musí podřídit jurisdikci soudů Anglie a Walesu."

Názory nejvyššího soudce se setkaly s příznivou reakcí britských muslimů. "Muslimské páry by určitě změny v zákonech přivítaly," řekl duchovní Usáma Hasan. "Některé aspekty židovského rozvodového práva byly také součástí britské justice," dodal.