betancourt_sarkozy__192x128_.jpgV den, kdy se kolumbijská politička Ingrid Betancourtová za velkého přivítání vrátila do Francie, některé zdroje tvrdí, že se oficiálně vylíčená vojenská operace vůbec neuskutečnila.

Jak uvedla švýcarská stanice Radio Suisse Romande (RSR), Betancourtová byla s dalšími rukojmími vykoupena za velkou cenu a až poté byla zinscenována celá operace. Radio se odvolává na zdroj důvěryhodný a blízký událostem.

Podle zdroje fungovala jako prostředník v celé akci jedna z manželek strážců rukojmích, kterou zajala kolumbijská armáda. Právě díky ní pak mohla Bogota s pomocí Spojených států koupit osvobození zajatců.  Strážcům mělo být vyplaceno 20 miliónů dolarů (300 milionů korun), to vše za dohledu Washingtonu.

Spojené státy platbu popírají

Vláda USA nezaplatila "ani dolar, ani peso, ani euro" za středeční osvobození 15 rukojmích, z toho tří Američanů, z rukou kolumbijské levičácké gerily FARC. Prohlásil to v pátek americký velvyslanec v Bogotě William Brownfield.

"Kolik jsme zaplatili za osvobození tří severoamerických občanů? Nulu, nulu, nic. Ani dolar, ani peso, ani euro. Absolutně nulu," řekl Brownfield novinářům, když se ho ptali na informace, s nimiž přišla švýcarská rozhlasová stanice Radio Suisse Romande.

Velitel kolumbijské armády generál Freddy Padilla v pátek rovněž popřel, že by kolumbijská vláda za tuto operaci cokoli dala.

Podezřele hladký zásah

Radio Suisse Romande tvrdí, že ani pozorovatelům se na oficiální verzi o osvobození nezdály dvě věci. Nejprve fakt, že se celá operace osvobození odehrála bez jakýchkoli potíží.

Příběh propuštěné kolumbijské političky

Druhým argumentem kritiků je to, že neexistuje žádné video, které by zachycovalo členy osvobozovacího komanda při akci. Při operacích tohoto druhu přitom bývá pravidlem, že alespoň jeden z členů komanda je pověřen, aby celou akci filmoval.

Švýcarské rádio dále tvrdí, že o tom, kdy se uskuteční „den D“, měl rozhodnout osobně kolumbijský prezident Alvaro Uribe tak, aby co nejvíce vyhovovalo jeho politickým záměrům.

Akce se zároveň odehrála v době, kdy Uribe vyhlásil předčasné parlamentní volby a vyhlídky jeho strany měly ohrožovat korupční skandály.

Sporná francouzská reakce

Tvrzení švýcarského rádia částečně "přiživuje" také rychlá reakce Paříže na celou událost. Z Francie, která se o operaci údajně dozvěděla až poslední, přišlo v pátek prohlášení, že Francie nezaplatila žádné výkupné.

Návrat Kolumbijky obrazem

Protože jsem se nepodíleli na této operaci, tak jsme se ani nepodíleli na způsobech jejího financování, pokud takové způsoby existovaly,“ odpověděl mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Eric Chevallier v pátek na dotaz novinářů o „inscenaci“ osvobozovací operace.

Ve stejný den přistála osvobozená Kolumbijka na pařížském letišti, kde ji přivítal i prezident Nicolas Sarkozy. Betancourtová znovu poděkovala za důmyslnou osvobozovací akci a informovala, že ve Francii bude několik dní odpočívat se svou rodinou.