eu_vlajka_lide__192x128_.jpgNizozemsko se stalo 21. z 27 členských zemí EU, kde zákonodárci smlouvu odsouhlasili. Další osud smlouvy z Lisabonu je ale na vážkách po jejím červnovém odmítnutí v referendu Irskem. Dokument totiž může podle současných pravidel vstoupit v platnost, pokud s ní vysloví souhlas všechny členské země. Takzvaná První komora nizozemského parlamentu smlouvu podle očekávání schválila výraznou většinou. Pro se vyslovilo 60 zákonodárců z celkového počtu 75.

 

Evropská unie je po irském hlasování v prekérní situaci. Brusel a Francie, která nyní "sedmadvacítce" předsedá, tvrdí, že by se i přes irské "ne" mělo v procesu ratifikace pokračovat. Zastánci Lisabonské smlouvy se totiž domnívají, že pokud zůstane Irsko nakonec ve svém odporu ke smlouvě osamoceno, zvětší se šance, že tamní politici vymyslí, jak zařídit, aby byla schválena i Irskem.

 

Čtěte více o Lisabonské smlouvě

 

Napětí vyvolává zdráhavost některých zemí po irském referendu v ratifikaci pokračovat. V Německu sice dokument schválil parlament, ale ještě ho nepodepsal prezident, který čeká na vyjádření ústavního soudu.

 

Klaus považuje smlouvu za mrtvou

 

Na názor ústavního soudu se čeká i v Česku, čeští zákonodárci ale budou o smlouvě hlasovat teprve poté, co soud zveřejní svůj nález. Neví se, jak by se v případě schválení smlouvy zachoval prezident Václav Klaus. Ten totiž smlouvu veřejně označil za mrtvou. Na podpis prezidenta smlouva čeká také v Polsku.