Zkouška raket, které tento týden odpálil Írán, nepředvedla žádné nové schopnosti. Tvrdí to alespoň oficiální americký činitel s vazbami na špionážní služby, podle nějž mezi testovanými raketami nejspíš nebyla raketa dlouhého doletu, o níž Írán tvrdil, že ji úspěšně vyzkoušel, píše dnes agentura AP.

Čtěte více o íránských testech a reakcích

Íránští oficiální činitelé uvedli, že při středečním a čtvrtečním testu předvedli novou variantu rakety Šaháb (Létavice) s doletem 2012 kilometrů. Podobná raketa by měla na dostřel většinu území Blízkého východu včetně Izraele a doletěla by i do Turecka či Pákistánu.

Testy raket vyvolaly okamžitou kritiku amerických činitelů a ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která byla v té době na návštěvě Evropy, prohlásila, že raketová zkouška jen zdůrazňuje potřebu vybudování systému protiraketové obrany, který USA hodlají postavit v České republice a Polsku.

Ale nezávislý blog ArmsControlWonk.com zabývající se otázkami národní bezpečnosti analyzoval videozáznam testů, který zveřejnila íránská vláda. Z něj zjistil, že rakety byly stejné jako verze Šaháb, kterou íránská vláda poprvé předvedla v roce 1998 a má známý dolet 1200 kilometrů.

"Stále stejný, nudný Šaháb-3," hlásí název článku, který porovnal průměr rakety s její délkou a uvádí, že jde o stejnou verzi jako v roce 1998. Pokud se Íráncům nepodařilo dramaticky zlepšit odpalovací sílu rakety nebo snížit její vnitřní strukturální hmotu, pak raketa nemůže dosáhnout doletu, jaký jí Írán připisuje, míní blog.

Írán zfalšoval fotografie

Už v pátek expert na mezinárodní vztahy Mark Fitzpatrick a odborníci na počítačovou animaci uvedli, že Írán zfalšoval fotografii, na níž dokumentoval středeční test raket dlouhého a středního doletu. Dodatečná úprava snímku měla podle Fitzpatricka zamaskovat skutečnost, že jedna ze střel selhala. "Celý účel těchto odpalů bylo demonstrovat schopnosti Íránu a fotografie ukazující, že jedna ze čtyřech raket selhala, by neměla zamýšlený dopad," domnívá se Fitzpatrick, ředitel Programu pro nešíření atomových zbraní, který působí při Mezinárodním institutu strategických studií v Londýně.

iran-rakety-falesny-obrazek-srovnani.jpg

Také podle amerických tajných služeb nebyly raketové testy Íránu, které byly součástí několikadenních vojenských manévrů v Perském zálivu, tak rozsáhlé, jak je Teherán v předchozích dvou dnech líčil. Stanice CNN citovala nejmenovaný armádní zdroj, obeznámený s posledními zpravodajskými informacemi, podle nějž Írán ve středu odpálil pouze sedm střel, a ne devět, a ve čtvrtek jen jedinou - nejspíš tu, která ve středu selhala.

Teherán nové testy raket, schopných zasáhnout Izrael, ale i Balkán, oznámil den po podpisu česko-americké smlouvy o výstavbě radaru protiraketové obrany USA na území ČR, který má být namířen právě proti hrozbě útoku ze strany Íránu. Vysloužil si za to ostrou kritiku od západních zemí a zejména Spojených států, které Teherán vyzvaly k bezodkladnému zastavení výroby a zkoušek raket středního a dlouhého doletu, jejichž vývoj označily za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.