basir_prezident_sudan__192x128_.jpgOSN v úterý začala evakuovat pomocný personál ze súdánského Dárfúru. Nespojuje to sice s pondělním rozhodnutím Mezinárodního trestního tribunálu (ICC), ale zjevně nevěří ujištění o tom, že Chartúm bude nadále zajišťovat ochranu pracovníkům mezinárodních misí. Prokurátor ICC v pondělí obvinil súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra z genocidy dárfúrského obyvatelstva a požádal o vydání zatykače. V Chartúmu je v úterý připraveno protestovat proti rozhodnutí ICC několik tisíc lidí.

 

Společné síly OSN a Africké unie (UNAMID) oznámily, že z Dárfúru převezou postradatelný personál do Etiopie a do Ugandy. Podle svědků už odjely ze střediska Severního Dárfúru dva autobusy a míří s pracovníky UNAMID na letiště. Mluvčí sil Joséphine Guerrerová řekla, že se nejedná o stažení, ale o dočasné přemístění postradatelného personálu.
Čtěte více o súdánském prezidentovi a Súdánu

Bašírova strana Národní kongres svolala na úterních 15:00 hodin SELČ do Chartúmu manifestaci na podporu prezidenta.


Súdán: Nevměšujte se do našich záležitostí 


Súdán, který nepatří mezi signatáře dohody o zřízení ICC, pondělní rozhodnutí nepřijal a považuje ho za vměšování do vnitřních záležitostí.

 

Konflikt v Dárfúru trvá od roku 2003 a podle OSN si vyžádal na 300.000 obětí. Armádní jednotky a vládou podporované milice v něm bojují proti místním kmenům. ICC tvrdí, že jde o cílenou snahu vyhladit dárfúrské obyvatelstvo a že jsou k tomu využívány nejbrutálnější metody. V dárfúrských uprchlických táborech je nyní 2,2 milionu strádajících lidí, kteří se neobejdou bez mezinárodní pomoci.

 

K rozhodnutí ICC se staví rezervovaně Africká unie, otevřeně ho přijala Francie. USA, které nejsou signatáři dohody o ICC, zatím záležitost studují.