eu_vlajka_lide__192x128_.jpgŠpanělský parlament v úterý dokončil schvalování lisabonské smlouvy o reformě institucí Evropské unie, když ji podpořila horní komora zákonodárců. Pro dokument hlasovala výrazná většina senátorů, a to jak z vládnoucí socialistické strany, tak opoziční lidovci.


Jde o historický okamžik, a to i navzdory otázkám, jež ještě zbývá vyřešit, prohlásil španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos s poukazem na odmítavý výsledek nedávného referenda, kterým lisabonskou smlouvu odmítli irští voliči.
Čtěte více o reformní smlouvě EU

Fungující lisabonská smlouva je podle jejích zastánců nezbytná, aby Unie mohla přikročit k dalšímu rozšiřování a aby mohla účinně pracovat i při více členech, než je nynějších 27.


O smlouvě nehlasovaly už jen parlamenty ČR, Itálie a Švédska


Dolní komora španělského parlamentu už smlouvu schválila 26. června. Pod dokument ještě musí připojit podpis král Juan Carlos, což lze ovšem považovat za formalitu. Španělské sdělovací prostředky informovaly, že panovník by měl dokument podepsat ještě tento týden.


Španělsko se stalo již 23. členskou zemí Unie, jejichž parlamenty lisabonskou smlouvu schválily. Aby lisabonská smlouva nabyla platnosti, musí ji odsouhlasit všech 27 členů Unie - po úterním španělském "ano" chybí souhlas zákonodárců v posledních čtyřech zemích včetně České republiky. Další osud tohoto dokumentu je přesto stále nejistý vzhledem k tomu, že jej v červnovém referendu odmítli Irové.


Kromě ČR ještě o lisabonské smlouvě nehlasovali zákonodárci ve Švédsku a Itálii. Předseda italské Poslanecké sněmovny Gianfranco Fini v úterý ale v Římě ujistil předsedu Evropské komise Josého Barrosa, že italský parlament dokument schválí ještě před letními prázdninami, tedy zřejmě tento měsíc.