bush_bezi_helikoptera__192x128_.jpgSpojené státy a Irák se budou snažit dospět ke společnému obecnému harmonogramu, který by upravoval další snižování počtu amerických vojáků v Iráku. Podle prohlášení Bílého domu a irácké vlády se na tom během páteční videokonference domluvili americký prezident George Bush a irácký premiér Núrí Málikí. Podle Bílého domu však součástí plánů nemá být "umělý časový rozvrh" na stahování amerických vojsk.

 

Spojené státy se dlouhodobě staví proti stanovení pevného termínu pro odsun svých vojáků z Iráku. Málikí však počátkem července prohlásil, že budoucí irácko-americká smlouva o bezpečnostní spolupráci musí obsahovat časový závazek ke stažení amerických vojsk z Iráku. Nová dohoda má dodat právní podklad pro přítomnost zahraničních vojsk v Iráku, protože jejich nynější mandát končí letos 31. prosince.

 

Čtěte více o Iráku

 

Během páteční videokonference se prý Bush a Málikí bavili také o pevném datu, kdy by mohly všechny irácké provincie přejít pod kontrolu irácké armády. Koaliční jednotky v Iráku zatím předaly do rukou místní vlády deset z celkem 18 provincií.

V Iráku dosud operuje 150 tisíc amerických vojáků

USA měly v Iráku donedávna na 170.000 vojáků. Letos začaly stahovat ty, kteří byli loni vysláni jako posily, aby zklidnili násilí v Bagdádu. Počet Američanů v Iráku nyní klesl na asi 150.000.

 

V současnosti začíná 45denní období, v němž chtějí američtí vojenští velitelé detailně posoudit tamější bezpečnostní podmínky. Podle nich současná situace v zemi vypadá relativně optimisticky: v posledních měsících klesl počet násilných akcí a irácké bezpečnostní síly jsou stále akceschopnější.

 

Šéf sboru náčelníků štábů americké armády Mike Mullen před dvěma dny uvedl, že pokud bude tento trend pokračovat, na podzim zřejmě bude schopen doporučit další stahování Američanů z Iráku.