slovensko-romov___192x128_.jpgAž příliš často zůstává zoufalství romské populace střední Evropy ostudně mimo dohled veřejnosti v ghettech skrytých daleko od hlavních měst, jako jsou Praha nebo Bratislava, napsal americký časopis Business Week v článku věnovaném ekonomickému rozměru problému čtyřmilionové romské menšiny ve střední a východní Evropě.

O situaci v České republice a dalších zemích hovoří jako o "tichém apartheidu".

V roce 2005 vyhlásily vlády devíti zemí střední a jihovýchodní Evropy dekádu začlenění Romů do společnosti, píše týdenník. Přesto, jak prý může snadno vidět každý, kdo navštíví Balkán, zůstávají Romové na zoufalém pokraji. Business Week připomíná také italskou snahu snímat Romům otisky prstů, což podle něj ukazuje na "hloubku skrytého protiromského smýšlení v Evropě".

Přečtěte si také

Proč se přes značnou pozornost a miliardám eur z pomoci Evropské unie ve prospěch romské dekády dostavuje tak malý úspěch? ptá se časopis. "Není to nedostatkem idejí nebo financí, říkají odborníci na romskou integraci. Není to ani proto, že se Romové bojí práce, což je často zastávaná teorie mezi skeptiky. Ne, experti říkají, že je to problém politické vůle," tvrdí.

Chudoba je drahá, tvrdí

Ponechávání Romů na společenském dně je přitom podle časopisu nejen nespravedlivé a nemorální, ale nevýhodné i z ekonomického hlediska. "Chudoba je drahá," citují americkou aktivistku Gwendolynu Albertovou z hnutí Peacework.Vyčleňování Romů prý vyžaduje významné ekonomické náklady, na něž by měli příznivci romské integrace poukazovat.

Náklady začínají u romské nezaměstnanosti dosahující až 70 procent. Pracovní trh bude v příštích desetiletích potřebovat desítky tisíc lidí, píše Business Week a zároveň se pozastavuje nad tím, že místo toho, aby vlády dávaly práci Romům, "země jako Česká republika verbují zahraniční dělníky".

"Vozit lidi z Mongolska do severních Čech nebo na severní Moravu, kde je mnoho nezaměstnaných Romů, je absurdní," tvrdí Albertová, která se dlouhodobě věnuje romské problematice v České republice a Evropě.