OH-cina-prodavacOrganizátoři olympiády v Pekingu a Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se nakonec dohodli na tom, že avizované omezení přístupu k internetu bude pro novináře v dějišti her zrušeno. V pátek to oznámila viceprezidentka MOV Gunilla Lindbergová.

"Problém byl vyřešen. Obě strany se sešly minulou noc a shodly se, že možnosti využití internetu budou stejné jako na ostatních olympiádách," uvedla funkcionářka.

Čínští pořadatelé sice slibovali zahraničním novinářům neomezený přístup k internetu v době her, ale řada stránek kritizujících tamní vládu v otázce lidských práv, jako například web organizace Amnesty International, byla dosud zablokována.

Situace by se nyní měla změnit a novináři budou mít po dobu her volný přístup na internet. Pro zbytek země však nadále platí přísné restrikce.

Čtěte také

Čínský prezident Chu Ťin-tchao v pátek vyzval zahraniční novináře, aby "nepolitizovali" olympijské hry, protože to prý odporuje olympijskému duchu. Při tiskové konferenci s vybranou skupinou zahraničních novinářů Chu apeloval na zahraniční média, aby respektovala čínské zákony.

"Je nevyhnutelné, aby lidé z různých zemí a oblastí chápali, že nejsou v různých otázkách zajedno," prohlásil prezident a zapochyboval, že by politizování olympiády tomuto problému nějak pomohlo. "Je to proti olympijskému duchu," dodal.

Čínský prezident v prohlášení před novináři slíbil zevrubné ekonomické a politické reformy po skončení olympiády.

Prioritou Pekingu je podle jeho slov "neustále prohlubovat ekonomický a sociální rozvoj", nicméně rychlý čínský růst "nepředstavuje ohrožení pro svět". Nutné jsou určité politické změny, jež mají zamezit korupci a naplnit rostoucí požadavky občanů na prosazení vlastního hlasu ve vládě, dodal prezident.

Během olympiády, která začne v Pekingu 8. srpna, bude v Číně akreditováno přes 20 000 novinářů.