mapa_kavkaz_abchazie__192x128_.jpgRuská armáda trvá na svém odmítnutí příměří a dál jedná vojensky. Jednotky postoupily během odpoledne na gruzínské území také ze separatistické Abcházie a obsadily vojenskou základnu v západogruzínském městě Senaki. Tento postup u pomezí s Abcházií Moskva potvrdila.

Během podvečera se Rusům údajně povedlo obsadit také město Gori, které se nachází zhruba 60 kilometrů severozápadně od Tbilisi. Zprávy gruzínských úřadů částečně potvrzují i představitelé OSN, kteří tvrdí, že ruské jednotky operují na území Gruzie mimo separatistické oblasti.

 Rusko ale tuto zprávu dementovalo. "V Gori ruské jednotky nejsou" prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany.

Gori bylo podle gruzínských úřadů terčem ruského bombardování už v noci z neděle na pondělí.

S neutuchajícími boji sílí také apel Západu na příměří. Poté. Zatímco Moskva v pondělí odpoledne odmítla gruzínský návrh uzavřít příměří a dál vojensky kontroluje proruské oblasti, Gruzie vedená prezidentem Saakašvilim se chce vrátit k předválečnému stavu.

Obě strany se nadále vzájemně obviňují z rozpoutání násilí, genocidy a etnických čistek.

Moskva (ne)drží slovo

Většina bojů se stále drží v oblasti Jižní Osetie, podle posledních informací od očitých svědků nad separatistický regionem útočilo nejméně šest gruzínských vojenských vrtulníků.

Jak uvedla agentura Reuters, Rusko pokračuje v přesunu tisíce vojáků, desítek tanků a odpalovacích zařízení do oblasti. Armáda však nadále tvrdí, že nevydala žádné rozkazy k útoku za hranicemi Jižní Osetie.

Abcházie je jednou z autonomních republik pod správou Gruzie. Nezávislost vyhlásila po válce v v roce 1992. Ta sice nebyla mezinárodně uznána, Abcházie ale fakticky kontroluje větší část svého území.

Pondělní události v kostce