rusko-gruzie-curkin__192x128_.jpgZ "etnických čistek" v separatistické gruzínské oblasti Abcházii obvinil Rusko gruzínský prezident Michail Saakašvili v pondělním rozhovoru pro zpravodajskou stanici CNN. Do Tbilisi se dnes vydají vyjádřit podporu gruzínskému prezidentovi a lidu Gruzie prezidenti Litvy, Polska a Ukrajiny s premiéry Estonska a Lotyšska, oznámila tisková služba litevské vlády, citovaná agenturou ITAR-TASS.

Po nedělním organizovaném odjezdu 30 Čechů z Gruzie přicestovalo v pondělí večer do Varšavy polským vládním letadlem dalších 20 Čechů. Všichni jsou v pořádku, sdělilo české velvyslanectví, které pro ně zajistilo ubytování. Ráno odcestují Češi do vlasti, informovala ČTK česká konzulka ve Varšavě.

Větší konflikt se v současné době neodehrává v Jižní Osetii, nýbrž v Abcházii, řekl Saakašvili v rozhovoru, který stanice CNN odvysílala v pondělí večer místního času. Ruské síly zaútočily na široké frontě na vojenské a civilní cíle v Gruzii, podle Saakašviliho jde o "chladnokrevný a brutální" útok. Gruzie se ale podle něj nikdy nevzdá, protože bojuje za svou svobodu.

Gruzínsko-ruský konflikt: Co se dělo v pondělí:

"Rusko zaplatí za svůj boj proti suverenitě Gruzie vysokou cenu," prohlásil Saakašvili. Rusko se prý snaží zničit demokracii a hospodářství Gruzie, gruzínská demokracie je ale "silnější než ruské bomby".

Vojenskou ofenzivu Ruska v Gruzii v pondělí ostře kritizoval americký prezident George Bush. V prohlášení mimo jiné vyslovil podezření, že Rusko usiluje o svržení gruzínské vlády a prozápadního prezidenta Saakašviliho. Velvyslanec Ruska u OSN Vitalij Čurkin však takový záměr popřel, řekl podle agentury AFP velvyslanec USA u OSN Zalmay Khalilzad.

Čurkin podle něj odmítl Bushovo podezření při pondělním uzavřeném zasedání Rady bezpečnosti OSN, na němž se projednával návrh rezoluce vyzývající k příměří v rusko-gruzínském konfliktu na základě tříbodového francouzského plánu. Na návrhu rezoluce se podle diplomatických zdrojů shodly USA a evropští členové RB OSN, Rusko ho naproti tomu odmítlo, řekl Čurkin.

"Doufáme, že se budeme podílet na vypracování nového návrhu rezoluce, tento byl, bohužel, připraven bez nás," řekl Čurkin novinářům po skončení zasedání. "Text byl předložen předčasně a určité prvky v něm chybějí: není v něm zejména zmínky o gruzínské agresi."

Čtěte také

Rusko podle Čurkina požaduje stažení Gruzínců z Jižní Osetie a závazek Tbilisi, že se znovu nechopí síly v Jižní Osetii nebo v Abcházii. "Doufám, že dospějeme k vypracování přijatelné rezoluce," řekl ruský diplomat.

USA obviňují Rusko, že využilo bojů v Jižní Osetii jen jako záminky k dlouho plánované invazi do Gruzie. Moskva prý jen čekala na podnět k zahájení "rozsáhlé invaze", řekl podle agentury DPA v pondělí vysoce postavený pracovník amerického ministerstva zahraničí, který chtěl zůstat v anonymitě.

Rusko podle něj už dlouho plánovalo vpád do Gruzie. A gruzínská vláda se měla dvakrát rozmyslet, než se rozhodla zakročit proti rebelům v proruské Jižní Osetii.

Činitel, kterého citovala také agentura AP, poukázal rovněž na četné "nemilé precedenty" současné situace, včetně sovětské invaze do Afghánistánu v roce 1979 a sovětské invaze do tehdejšího Československa v roce 1968.