gori-vojaci-stahovani__192x128_.jpgKonflikt mezi Gruzií a Ruskem se pomalu mění v diplomatickou válku mezi Ruskem a Spojenými státy. Americký prezident George Bush vyjádřil znepokojení nad tím, že Rusko by v Gruzii mohlo porušovat sjednané příměří.

Na znak podpory Gruzie vyslal do Tbilisi ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou a oznámil zahájení humanitárních dodávek.

Podívejte se

Ruské jednotky už zahájily přípravy k odsunu z gruzínského vnitrozemí. Generální štáb armády ale naznačil, že Jižní Osetii ruští vojáci ještě dlouho neopustí.

Podívejte se na VIDEO

Zdroj z americké armády mezitím obvinil ruské jednotky ze sabotáží a ničení gruzínských vojenských i civilních zařízení.

AUDIO: Poslechněte si ZDE autentickou výpověď českého novináře přepadeného v Gruzii 

SLEDUJEME VÝVOJ V GRUZII PO UZAVŘENÍ PŘÍMĚŘÍ

18:39 Úřad amerického prezidenta dnes oznámil, že bude ignorovat nejnovější prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, podle něhož je gruzínská územní celistvost mrtvou záležitostí. Bílý dům považuje Lavrovův výrok spíše za "výkřik", kterému nehodlají oficiální americká místa věnovat žádnou pozornost.

17:16 Dvě gruzínské separatistické republiky Jižní Osetie a Abcházie oznámily, že jsou rozhodnuty získat nezávislost. Měli to oznámit jejich prezidenti. Rusko v té souvislosti uvedlo, že podpoří a bude garantovat veškerá rozhodnutí těchto republik.

16:10 Agentura AP cituje utajený zdroj z americké armády, který vypověděl, že ruské jednotky na ústupu ničí gruzínská letiště a vojenské základny. Podle něj se zdá, že ruská armáda se rozhodla k sabotáži gruzínského vojenského zázemí a snaží se tak oslabeným ozbrojeným složkám zasadit další ránu.

15:50 Gruzínský parlament jednoznačně schválil vystoupení země z Ruskem ovládaného Společenství nezávislých států.

15:30 Zatím není jasné, kdy ruské jednotky opustí území Jižní Osetie. Sdělil to zástupce velitele generálního štábu ruské armády. "Není možné teď otočit nače jednotky o 180 stupňů," uvedl. Časový plán odsunu jednotek musí nejprve schválit ruské ministerstvo obrany a musí ho podepsat prezident Medveděv.

Podle analytiků takové prohlášení naznačuje, že se Moskva ze separatistického území formálně spravovaného Gruzií nechystá v nejbližší době stáhnout.

15:10 Podle Moskvy je přítomnost ruských vojáků v gruzínském přístavu Poti legitimní, obhajují ji operacemi mírových sborů a plněním zpravodajských úkolů. Ruský generální štáb přitom dosud přítomnost vojáků v Poti popíral.

15:00 Velení ruské armády prohlásilo, že černomořská flotila "přijímá rozkazy pouze od ruského prezidenta". Reagovalo tak na včerejší varování ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, že lodě ruské černomořské flotily, které vypluly ke gruzínskému pobřeží, budou potřebovat od ukrajinských úřadů povolení k tomu, aby se mohly vrátit do domovské základny v ukrajinském Sevastopolu. Tu si Moskva od Kyjeva pronajímá (VÍCE ČTĚTE ZDE).

14:50 Ruský generální štáb je "znepokojen druhem nákladu", který do Gruzie letecky vyslaly Spojené státy. Zatím bez bližších informací to uvedla agentura Reuters.

14:40 S tím, jak se Rusové stahují z Gori, se do města vrací gruzínská policie. Informovala o tom zpravodajská stanice CNN.

14:20 Gruzínský parlament začal volit o návrhu vystoupit z Ruskem ovládaného Společenství nezávislých států (SNS). Že se Tbilisi chystá organizaci opustit naznačil už dříve prezident Saakašvili.

13:50 Ruské tanky se vrátily do Gori, aby pomohly s odsunem ruských vojáků. Uvedlo to gruzínské ministerstvo vnitra. Dodalo, že výbuchy, které byly během čtvrtka z města slyšet, pocházely od likvidovaných náloží.

12:29 Na slova Lavrova navázal v Moskvě ruský prezident Dmitrij Medveděv. Při jednání s představiteli Jižní Osetie a Abcházie řekl, že Rusko regiony podpoří při jednání o budoucím postavení těchto oblastí, které se chtějí od Gruzie odštěpit. "Budeme rozhodnutí národů Jižní Osetie a Abcházie podporovat," prohlásil Medveděv a zdůraznil, že v tom se postoj Ruska nijak nezměnil.

12:12 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Moskvě prohlásil, že otázka gruzínské územní celistvosti je mrtvou záležitostí. "Na nějaké řeči o gruzínské územní celistvosti lze zapomenout," prohlásil Lavrov.
Podle něho je těžké přesvědčit Jižní Osetii a Abcházii, aby souhlasily s tím, že budou nuceny se začlenit zpět ke Gruzii.

11:38 - Americká ministryně zahraničí Condoleza Riceová před svou cestou do Gruzie uvedla, že je nutné, aby Rusové dodrželi slovo a opustili Gruzii.
V té souvislosti šéfka diplomacie nastínila, že Spojené státy považují šestidenní ozbrojený konflikt za návrat k časům studené války. "Rusko ještě nepochopilo, že je čas se posunout do fáze, kdy jsou vztahy mezi zeměmi založené na rovnosti, suverenitě a ekonomické integraci," uvedla Riceová.

11:10 - Agentury AP a AFP hlásí, že do severogruzínského města Gori a černomořského přístavu Poti vstoupily další ruské jednotky. Podle dřívějších informací gruzínského ministerstva vnitra ale Rusové tato města opouštěli. Do města Poti údajně dorazily tanky, které míří do tamní vojenské základny.

9:52 - Ruská invaze do Gruzie vyžadaje přehodnocení vztahů Washingtonu s Moskvou. Takový názor zastává republikánský kandidát na prezidenta USA, John McCain.

8:40 - Situace v severogruzínském městě Gori se uklidňuje, podle BBC se z něj začaly stahovat ruské jednotky a Rusové začali předávat Gori zpět gruzínským úřadům.

8:30 - Ve Tbilisi přistálo první letadlo s americkou humanitární pomocí, USA už ji začali v zemi distribuovat.

Středa

20:53  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Spojené státy si musejí vybrat mezi partnerstvím s Moskvou anebo s gruzínským vedením, přičemž partnerství s Gruzií označil za "virtuální projekt". "Chápeme, že nynější gruzínské vedení je speciálním projektem Spojených států, ale jednou si USA budou muset vybrat mezi tím, že budou bránit svou prestiž v souvislosti s virtuálním plánem, anebo reálným partnerstvím, jež vyžaduje společné akce," řekl podle agentury Reuters Lavrov novinářům.

19:38  Americké ministerstvo obrany sdělilo, že nemá v úmyslu kontrolovat gruzínské přístavy a letiště. Reagovalo tak na prohlášení gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho.

19:10 Podle gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho znamená příslib amerického prezidenta George Bushe vyslat do Gruzie humanitární pomoc, že americká armáda převezme kontrolu nad gruzínskými přístavy a letišti. Saakašvili to uvedl v televizním projevu.

18:30 Gruzínský prezident Michail Saakašvili varoval Evropu, že invaze ruských tanků do Gruzie byla z hlediska Moskvy jen nácvikem obdobného postupu Ruska do Pobaltí a na Ukrajinu. Bývalý gruzínský prezident Eduard Ševardnadze v rozhovoru pro německý tisk řekl, že jeho nástupce Saakašvili má spoluvinu na eskalaci konfliktu v Zakavkazsku. Zároveň varoval před vyvoláním dalšího kola jaderného zbrojení a odmítl i rozšíření amerického protiraketového štítu do Česka a Polska.  

17:30 Spojené státy oznámily zahájení americké humanitární pomoci Gruzíncům a důrazně požádaly Moskvu, aby ji v plném rozsahu umožnila.

17:10 Americký prezident George Bush vyjádřil znepokojení nad možným porušováním příměří ruskou stranou a vyzval Moskvu k neprodlenému splnění přijatých závazků. Zároveň varoval Rusko před případnými důsledky její vojenské akce proti Gruzii.

SITUACI V RUSKO-GRUZÍNSKÉM KONFLIKTU
JSME PRŮBĚŽNĚ SLEDOVALI I VE STŘEDU

Přečtěte si na našich stránkách, co se doposud událo na hranicích Evropy a jak se ke konfliktu staví světoví diplomaté.

Rusko-gruzínský konflikt - POHROMADĚ a PŘEHLEDNĚ