GRUZIE_RUSKO_BOJE_JIZNI_OSETIE_23_119__350x210_.jpgBílý dům dnes varoval, že vytváření ruských kontrolních stanovišť nebo jiná ruská vojenská přítomnost na gruzínském území by znamenaly porušení dohody o příměří, která 12. srpna ukončila několikadenní krvavý konflikt. Ten se rozhořel poté, co se Tbilisi pokusilo silou ovládnout proruskou Jižní Osetii, kam Moskva vzápětí vyslala posily ke svým příslušníkům mezinárodního mírového kontingentu.

"Vytváření stálých vojenských zařízení a kontrolních stanovišť je v rozporu s dohodou," prohlásil mluvčí Bílého domu Gordon Johndroe.

Berlín po dnešním telefonátu gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho s kancléřkou Angelou Merkelovou vyzval Moskvu k úplnému stažení z Gruzie. "Podle našich informací Rusko zahájilo stahování z Gruzie, ale plně ho nedokončilo," citovala agentura DPA mluvčího německé vlády Thomase Stega.

Moskva argumentuje tím, že dohoda jí dává nárok vybudovat ochranné pásmo u hranic Jižní Osetie a Abcházie i trvalá kontrolní stanoviště na gruzínském území; sloužit by zde prý mělo asi 2500 ruských vojáků.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy i jeho americký protějšek George Bush už v pátek upozornili, že ruský postup není s dohodou v souladu. Oba vyzvali Rusko k jejímu respektování a k dokončení odsunu.

Dále čtěte

Ruská strana však trvá na svém. Zástupce náčelníka ruského generálního štábu generál Anatolij Nogovicyn dnes zdůraznil, že ruská armáda šestibodový mírový plán dodržuje. "Veškeré akce ruských mírotvorců jsou v souladu s šesti principy dohody o příměří," řekl generál.

Situace v Gruzii je nepřehledná. Podle gruzínského ministerstva vnitra ruská armáda nadále zůstává v několika gruzínských městech. Ruské kontrolní stanoviště vzniklo mimo jiné u gruzínského přístavu Poti, který leží asi 30 kilometrů od abchazských hranic a představuje jeden z nejdůležitějších uzlů pro námořní přepravu ropy.